Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon/İstiklâl'in Sesi

mimarizm.com / 04 Ekim 2011
Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon/İstiklâl'in Sesi

'Aktif Strüktürler' projesinin ilk ürünü olan 'Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklal'in Sesi' ile, bitmiş ve sonuçlanmış farz edilen ürünler (ses, mimarlık ve görsel sanatlar) yeniden canlanıyor. İstiklal Caddesi'nin ses hafızası önce mimari bir yüzeye, sonra bu katı form dinamik görsel bir performansa dönüşüyor.

Ses, mimarlık ve görsel sanatlar gibi farklı disiplinlerin bir araya geldiği projede disiplinler birbirini öyle etkiliyor ki, hiçbirini bir diğerinden ayırmak mümkün değil. Proje görsel ve estetik olarak içinde bulunduğumuz dünyayı yorumlarken, bir 'disiplinler arası dönüşüm' projesi olarak sanatın ve mimarlığın günümüzde bulunduğu ve gelebileceği noktayı sorguluyor. Her disiplinin kendi 'maddi' halini değiştirmeye zorlayan projede ses matematiğe, matematik mimarlığa, mimarlık ise canlı bir yapıya dönüşürken, çok katmanlı, sesi çıkan, hareket eden ve nefes alan bir yeni medya deneyimi izleyiciye sunuluyor.

Kentin simgelerinden biri sayılan İstiklal Caddesi'ndeki Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Galatasaray'a bakan cephesinde izleyiciyle buluşan performans, çok katmanlı bir yeni medya sanat yapıtı olarak kentsel deneyimin bir parçası oluşunu kutluyor.

'Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklal'in Sesi', 13 Kasım 2011 tarihine kadar görülebilir.Mimarlık ve yeni medya arakesitinde öncü bir iş olma özelliği taşıyan Aktif Strüktürler Serisi ve arka planının tartışılacağı sergide aynı zamanda önemli akademisyenlerin bu güncel düzlemle ilişkili tartışmalarını da izleyebilirsiniz:

Etkinlik Programı

8 Ekim Cumartesi
Aktif Strüktürler Sergi Gezisi
Sergi Rehberi: Refik Anadol, Alper Derinboğaz
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi
Saat: 16.30

12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Aktif Strüktürler v1.1:Akustik Formasyon / İstiklâl'in Sesi' sergisi kapsamında 8 Ekim günü bir gezi gerçekleştirilecek. Serginin yaratıcıları sanatçı Refik Anadol ve mimar Alper Derinboğaz, bu etkinlik kapsamında ziyaretçilere serinin hazırlık aşamasını anlatacak.

12 Ekim Çarşamba
Aktif Strüktürler Sergi Söyleşisi
Konuşmacılar: Refik Anadol, Alper Derinboğaz
Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)
Saat: 18.30 

Aktif Strüktürler Serisi ve arka planının tartışılacağı sergi söyleşiye, projenin yaratıcıları Refik Anadol ve Alper Derinboğaz'ın yanı sıra konuyla ilgili akademisyenler de konuk olacak.
 

 

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :