'Aktarmalar' ile Deneysel Kilim Üretiminin Parçası Olun

mimarizm.com / 07 Kasım 2016
Üç bienaldir dokunan kolektif ve deneysel kilim üretim sürecinin devamı niteliğindeki "Aktarmalar / Transcriptions" etkinliğinin parçası olmak isteyenler, 3. İstanbul Tasarım Bienali boyunca Kapalıçarşı’daki Dhoku’yu ziyaret edebilir.

Aktarmalar, “kolektif üretim”, “çoklu-müelliflik” ya da “müellifsizlik” gibi kavramları sorgulayan ve bienal süresince devam edecek kolektif bir üretim sürecidir. Süreç, katılımcıların Kapalıçarşı’daki Dhoku’da oluşturulacak bir ‘tasarım havuzuna’ her biri bir kilimin bir parçasını oluşturacak fikirlerini eklemeleri, sonrasında dokumacıların bu fikirleri yorumlayarak ve tercüme ederek (üretim kısıtlamalarına göre eksiltme/yorumlama yaparak) kilime aktarmaları evreleriyle ilerleyecek.

Dhoku, Aktarmalar

Dhoku, Aktarmalar

Ortak bir kanvas üzerinde bir süreliğine rastlantısal komşuluk yapacak ve ertesinde dokumacıların müdaheleleriyle son hallerini bulacak olan tasarımlar, sonucu baştan öngörülemez kolektif bir bütünü oluşturacak. Üretilecek sınırlı sayıdaki kilimler bienalin kapanışına yakın bir zamanda duyurularak Dhoku'da sergilenecek.

Kavramsal çerçeve: Aslıhan Demirtaş, Ali Cindoruk
Organizasyon: Dhoku

Dhoku, Aktarmalar

3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler programı kapsamında düzenlenen "Aktarmalar", 25 Ekim - 20 Kasım 2016 tarihleri arasında Dhoku markasının Kapalıçarşı'daki mekanında takip edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :