Akdeniz'de Son Bulan Yolculuklar: "End of Dreams"

mimarizm.com / 13 Ocak 2015
"End of Dreams / Düşlerin Sonu"

Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in, Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf ettiği yeni enstalasyonu "End of Dreams" (Düşlerin Sonu) ilk kez SALT Galata'da sergilenecek.Denize indirilmek üzere sala yerleştirilen heykeller / Fotoğraf: Eva Castagna (2014)


Son yıllarda farklı coğrafyalarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine çalışan Nikolaj Bendix Skyum Larsen 'in bu en yeni enstalasyonu, Avrupa'ya ulaşmak üzere Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden sayısız göçmene bir ithaf niteliği taşıyor.

Larsen, İtalyan sanat kurumu qwatz 'da konuk sanatçı olduğu dönemde ürettiği bu işi, ilkin heykelsi bir enstalasyon olarak tasarladı. Sanatçı işe 2014 yılında, 48 adet beton kumaş heykeli, Güney İtalya'nın Calabria bölgesindeki Pizzo Calabro liman kasabasında denize indirerek başladı. Ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri sualtı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi amaçlıyordu.Sala bağlı heykeller / Fotoğraf: Domenico Gallelli (2014)


İşin üretim aşamasında heykellerin yerleştirildiği sal, beklenmedik bir şiddetli fırtına sonucu parçalandı; bazı heykeller deniz yatağına ve çevredeki kumsallara dağıldı, bazıları da tamamen kayboldu. Larsen'e göre doğanın müdahalesi, işin üretim sürecini, bu işle ifade etmek istediği travma ve tehlike duygusuna daha da yaklaştırarak işin anlatısına katkı sağladı.

Bu fikirden hareketle sanatçı, hem bölgede çekim yapmaları hem de ulaşabildikleri enkaz ve heykelleri toplamaları için bir dalgıç ekibiyle anlaştı. Larsen'in söz konusu materyalden ürettiği yeni iş, sualtında çekilmiş beş kanallı HD videoyu içeren çoklu medya bir enstalasyon ile heykel kalıntılarıyla hazırlanmış bir kompoziyondan oluşur.Nikolaj Bendix Skyum Larsen, End of Dreams (Düşlerin Sonu), 2015
Videodan kareler, Sanatçının izniyle


Sergi kapsamında ayrıca, Larsen'in Promised Land (Vadedilmiş Topraklar, 2011), Reflections from Meriç (Meriç'ten Yansımalar, 2013) ve End of Season (Mevsim Sonu, 2014) gibi göç odaklı işleri SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema 'da gösterilecek.
 

Filmi 2014'te SALT Beyoğlu'nda gösterilmişti

Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in  işleri daha önce Tate Modern (2013, Birleşik Krallık); Folkestone Trienali (2011, Birleşik Krallık); 3. Selanik Bienali (2011, Yunanistan) ve 9. Sharjah Bienali (2009, Birleşik Arap Emirlikleri) gibi uluslarlarası kurumlarda ve sergilerde yer aldı.

2012'de PİST'teki Danimarka Sanat Konseyi konuk sanatçı programı süresince Türkiye'nin Yunanistan sınırında çektiği End of Season (Mevsim Sonu) filminin ilk gösterimi 2014 yılında SALT Beyoğlu'nda yapıldı.

Larsen'in "End of Dreams" (Düşlerin Sonu) adlı enstalasyonu, 6 Şubat - 29 Mart 2015 tarihleri arasında SALT Galata'da görülebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :