Mihrimah Sultan Külliyesi Turu

mimarizm.com / 18 Eylül 2017
Mihrimah Sultan Külliyesi turu, İşveren Sergisi için hazırlanan Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası’nın araştırmacısı Firuzan Melike Sümertaş rehberliğinde 30 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Mihrimah Sultan Camisi, Edirnekapı, İstanbul (tarihi bilinmiyor)
SALT Araştırma, Ali Saim Ülgen Arşivi

Fatih, Edirnekapı’da yer alan Mihrimah Sultan Külliyesi’nin bugüne ulaşan yapılarına yönelik olan tur, İşveren Sergisi için hazırlanan Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası’nın araştırmacısı Firuzan Melike Sümertaş rehberliğinde gerçekleştirilecek. Banisi, kentteki konumu, mimarı, mimari programı ve inşası gibi çeşitli açılardan külliyenin oluşumu ve kullanımları incelenecek.

Mihrimah Sultan Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı ve Sadrazam Rüstem Paşa’nın eşi Mihrimah Sultan (ö. 1578) tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cami, medrese, türbe, çeşme ve çifte hamamdan oluşan külliye 1563-1570 yıllarında inşa edilmiştir. 

Fevzi Paşa Caddesi No: 355 adresinde saat 15.00’te başlayacak olan tur herkesin katılımına açıktır. Program dili Türkçe’dir.

Mimar-işveren ilişkisini Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da inşa edilmiş çeşitli yapılar temelinde inceleyen İşveren Sergisi 26 Kasım’a kadar SALT Galata’da görülebilir.

Firuzan Melike Sümertaş, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi. Geç Osmanlı dönemi mimarlık ve kent kültürü alanında çalışıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :