Adalar'ın Modern Mimarlık Belleği

mimarizm.com / 14 Eylül 2020
Dünya Mirası Adalar tarafından düzenlenen, Mimar Zafer Akay eşliğinde Büyükada Nizam Caddesi gezisi, 16 Eylül Çarşamba günü çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Etkinlik Hakkında

Ağırlıklı olarak Büyükada'nın Cumhuriyet dönemi gelişme alanı olan Nizam Caddesi birçok dönem özelliği gösteren sıradışı mimarlık yapıtını barındırıyor. 1920'lere Art-Deco etkileriyle başlayan ilk denemeler, denize açılan geniş pencereli cepheleriyle modern mimarlığı yansıtırken bir yandan da yerel mimarlık arayışlarına konu oldu. Savaş yıllarında klasiğe geri dönüş oldukça kendine özgü bir Ada romantizmi yarattı. 1950'de aniden geri dönen modernizm ise Adalar'ın gelişme alanlarına damgasını vuran geniş pencereleri, doğayla bütünleşen terasları ve dış merdivenleriyle birçok değerli mimarlık yapıtı kazandırdı. Ada mimarları olarak adlandırabildiğimiz Sedad Eldem, Emin Necip Uzman, Abdurrahman Hancı, Turgut Cansever, Edmond Sarfati, Bernard Motola ve İlya Ventura gibi dönemin çok tanınmış mimarlarının bu özel yapılarını daha yakından tanımak için turumuza canlı yayında katılabilirsiniz.

Dünya Mirası Adalar tarafından düzenlenen, Mimar Zafer Akayeşliğinde, 16 Eylül Çarşamba 18:00'da  Adalar'ın Modern Mimarlık Belleği başlıklı etkinlik, Facebook üzerinden canlı olarak gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :