35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul

mimarizm.com / 14 Mart 2012
35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul

Türk yapı sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 2 - 6 Mayıs 2012 tarihleri arasında, pek çok yenilikle yapı dünyasını bir araya getirecek. 

35 yıldır Türk yapı sektörü ve bölgelerinin en büyük fuarları olan Yapı Fuarları – Turkeybuild'in 2012 yılındaki ilk ve en önemli buluşması 35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, yeni iş fırsatları ile 111.000'i aşkın ziyaretçi ve 1.150 katılımcı firmayı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Büyükçemece'nin 81.000 m2'lik 12 salonu ve açık alanında buluşturacak.

Dünyanın lider fuarcılık firmaları ile gerçekleştirdiği işbirlikleri sonucunda etki alanını genişleten Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'un İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlediği Konuk Ülke Projesi'nin bu yılki konuğu Almanya Federasyonu olacak.

Her geçen yıl büyüyerek sektöre olan katkısını artıran fuarda bu yıl da; binlerce ürün çeşidi, yeni teknoloji ve hizmet yer alacak. Fuar 81.000 m2'lik 12 salon ve açık alanda, 1.150 katılımcı firma ve 111.000'i aşkın ziyaretçiyi buluşturacak. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, "Türkiye'nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı" olma özelliğini taşıyor.


İş Geliştirme Platformu, Uluslararası İşbirlikleri ve İhracatın Geliştirilmesine Yönelik Adımlar

Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu, çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Platform bu yıl faaliyetlerini; "Konuk Ülke Almanya Projesi", "Türk İnşaat Forumları" ve "3. Avrasya Yapı Forumu" olmak üzere üç ana başlıkta sürdürüyor.

 

Konuk Ülke Almanya Projesi
Fuar kapsamında bu yıl ikinci kez düzenlenen ve Almanya Federasyonu'nun ağırlanacağı Konuk Ülke Projesi ile 2010 yılı sonu itibariyle AB ülkeleri arasında Türkiye'ye en çok yatırım yapan Almanya yapı sektörü profesyonelleri, Türk yapı sektörü temsilcileriyle çeşitli platformlarda buluşturulacak. Proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerle bölgelerinde iki önemli üretici ülkenin yapı sektörü temsilcilerinin 3. ülke açılımları ile dış pazarlarda etkinliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Ocak ayında başlayan Konuk Ülke Almanya Projesi kapsamında Mart başına kadar gerçekleştirilen çalışmalar şunlar oldu: 

• 10 – 14 Ocak 2012 tarihlerinde, Essen / Almanya'da düzenlenen DEUBAU Yapı Malzemeleri Fuarı'nda BAU 2013 ve Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 'un ortak standı ile projenin ilk iletişimi gerçekleştirildi.

• 16 Şubat 2012 tarihinde YEM'de Konuk Ülke Almanya ve Türk Yapı Sektörü Değerlendirme Toplantısı yapılarak, iki ülkeden gelen konuşmacıların söz aldığı Almanya Özel Oturumu gerçekleştirildi.

Proje kapsamında bundan sonraki adımlarda ise:

• 2 Mayıs 2012 tarihinde, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Açılış Programı kapsamında "Konuk Ülke Almanya" Projesi Fuar Etkinlikleri 'nin duyurulacağı kokteyl

• 3 Mayıs 2012'de Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'da iki ülke heyetlerinin bir araya getirileceği "Konuk Ülke Almanya İş Geliştirme Görüşmeleri"

• Projenin son ayağında ise, 14 – 19 Ocak 2013 tarihlerinde BAU 2013 Fuarı'na Türk yapı sektörü temsilcilerinden oluşan bir heyetle yapılacak ziyaret yer alacak.


Türk İnşaat Forumları
Mevcut pazarlarda Türk yapı malzemeleri sektörünün hakim konumunun güçlendirilmesi ve ihracat pazarlarında yeni fırsatlar yaratılması amacını taşıyan forumların ilki 2 Mart 2012'de Krasnodar/ Rusya'da gerçekleştirildi. Forum kapsamında YugBuild Fuarı, Türk yapı malzemesi üreticilerinden oluşan bir heyet ile ziyaret edildi ve Rusya'daki sektör temsilcileri ile bir araya gelinerek karşılıklı iş hedefleri görüşüldü. 16 Mart 2012 tarihinde Sofya /Bulgaristan'da gerçekleştirilen forumda ise, Bulgaristan'daki sektör temsilcileri ile bir araya gelinerek, karşılıklı iş görüşmelerinde bulunuldu ve Bulgarian Building Week Fuarı ziyaret edildi. Forumlarda son olarak, 10-11 Nisan 2012'de Moskova'da, Mosbuild Fuarı ziyaret edildi ve 3. Türk İnşaat Forumu gerçekleştirildi.

3. Avrasya Yapı Forumu
Türk yapı malzemesinin ihracat yaptığı ülkelerden gelen heyetlerle Türk yapı malzemesi üreticilerini bir araya getirecek olan 3. Avrasya Yapı Forumu, Türkiye İhracatçılar Meclisi – TİM desteği ile 4 Mayıs 2012'de, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'da gerçekleştirilecek. Ayrıca 3 - 4 Mayıs tarihlerinde İstanbul Sanayi Odası Avrupa İşletmeler Ağı organizasyonunda yapı sektörü özelinde ikili iş görüşmeleri de düzenlenecek.

Yerli ve yabancı alım heyetlerinin fuara ilgisi artarak devam ediyor

Fuarın İş Geliştirme Platformu kapsamında gerçekleştirilecek diğer etkinlikler ise yerli ve yabancı alım heyetleri programları olacak. T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek yabancı alım heyetleri programında şu ana kadar netleşen ülkeler şöyle:

Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Nijerya, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Singapur, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan.

Ayrıca ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla fuar kapsamında düzenlenen "Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı" da devam ettirilen çalışmalar arasında yer alıyor. Türkiye genelinden Meslek Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, İş Adamları Birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler Yapı-Endüstri Merkezi organizasyonu ile fuar davetlisi olarak katılım sağlayacak.


Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul
ve ANKOMAK Fuarı ziyaretçileri tek davetiyeyle iki büyük zirveye katılabilecek

Yapı malzemeleri ve teknolojileri alanında, Türk yapı sektörü ve bölgenin en büyük "yapı" buluşması 35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul ile inşaat ve iş makineleri sektöründe Avrasya Bölgesi ve Türkiye'nin alanında en büyük fuarı ANKOMAK ziyaretçileri tek bir davetiye ile iki fuarı da ziyaret edebilecekler.

35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'un yerli yabancı 111.000 yapı profesyoneli ziyaretçisi, fuar girişinde verilen ziyaretçi giriş kartıyla, 6– 10 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi/CNR EXPO'da düzenlenecek olan ANKOMAK 2012 'yi ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler. ANKOMAK Fuarı davetiyesi ile de Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'u ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün olacak.


Fuar Kapsamında Verilecek Ödüller

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" ile Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'da Türk yapı sektörünün en iyi malzemesi seçilecek. Ayrıca Yapı Fuarları'nın geleneksel "Altın Mıknatıs" ödülleri de fuar sırasında sahiplerini bulacak.


Fuar Takvimi - 2012

35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul  /  2 – 6 Mayıs 2012
25. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara  /  20 – 23 Eylül 2012
18. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir  /  11 – 14 Ekim 2012


Daha fazla bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :