Yerel Bellek Sertifika Programı

mimarizm.com / 30 Aralık 2021
VEKAM tarafından online düzenlenecek “Yerel Bellek Sertifika Programı”na 15 Ocak 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Şubat - Nisan 2022 bahar döneminde çevrimiçi olarak “Yerel Bellek Sertifika Programı” düzenleyecektir. VEKAM, alanlarında uzman akademisyenlerin ve uzmanların bilgi birikimlerini paylaştığı; disiplinlerarası konu, yöntem ve uygulamaların ele alındığı bu program ile ülkemizdeki bellek çalışmalarında uzmanlaşmaya katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Program, yerel bellek çalışmaları kapsamında; toplumsal, kültürel ve mekânsal değerlerin araştırılması, belgelenmesi, korunması, paylaşılması, gelecek kuşaklara aktarımı ve bu yönde toplumda farkındalık oluşturulması, sürdürülebilir kılınması için çalışmalar yürüten katılımcıların bilimsel ve yenilikçi yöntemler üzerine donanım ve becerilerinin arttırılmasını amaçlamaktadır.

Program, Bellek, Yerel Tarih, Mekân ve Bellek, Yerel Belleğin Bilgi Kaynakları, Yerel Kültürel Bellek Merkezleri ve Uygulama Süreçleri ve İyi Uygulama Örnekleri olmak üzere 6 modülden ve 33 oturumdan oluşmaktadır. Programda; uzmanlık dersleri, atölyeler, çerçeve sunuşlar ve kaynak paylaşımlarından oluşan zengin bir içerikle yetkinlik kazanacak katılımcılar; “İnsan nasıl hatırlar?” teması ile başlayıp bellek merkezlerindeki uygulamalara değin çeşitli konu başlıklarında bilgilenme olanağı bulacaklar.

Eğitim dili Türkçe, ücretli ve 50 kişilik sınırlı kontenjana sahip programa; yerel yönetimlerde ve STK’larda, kent bellekleri, araştırma merkezleri, kent müzeleri, kent arşivleri ve kütüphanelerinde çalışan uzmanları, sahada yerel çalışmalar yürüten ya da bu alanlarda çalışmalar yapmak isteyen araştırmacılar ile üniversitelerde ilgili konularda lisansüstü çalışmalar yürüten araştırmacılar katılabilir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :