Günlük Nesneleri Hack’leme Atölyesi

mimarizm.com / 27 Şubat 2018
Günlük hayatta kullandığımız nesnelerin ‘hack’lenip bambaşka işlevlere büründürüleceği “Hacking Everyday Objects” workshop serisi 15 Mart'ta Bomonti'deki ATÖLYE'de başlıyor.

Masa lambamız arada söylediklerimizi anlasa ne güzel olurdu. Sarılarak yattığımız oyuncak ayı bizi sabahları dürterek kaldırsa. Dolapta çürümeye terk edilmiş patateslerle bir elektronik davul seti kursak?

“Hacking Everyday Objects” workshop serisinde günlük hayatta kullandığınız nesneleri nasıl ‘hack’leyebileceğinizi öğreneceksiniz.

Bir aya yayılan, toplamda 12 saat sürecek çalışmada katılımcılara önce üretim teknolojileri, kod yazmak ve temel elektronik devre oluşturmak öğretilecek. Sonrasında seçeceğiniz nesneleri öğrendiğiniz bilgileri kullanarak hack’leyip dijitalleştirerek alışkın olduğumuz işlevlerinden başka bir hale büründüreceksiniz.

Program

15/03/2018 Perşembe – Hack’leme kavramı; brainstorming ve bodystorming teknikleri ile yeni fikir geliştirme ve prototiplemeye giriş.

22/03/2018 Perşembe – Dijital ve fiziksel prototipleme teknikleri: sensörler ve etkileşim, 3B Yazıcı, lazer kesici uygulamaları

29/03/2018 Perşembe – Getirilen ürünler üzerinden ileri dönüşüm, tasarım ve hack’leme süreci

05/04/2018 Perşembe – Hack’leme sürecini bitirme, süreç sunumu ve sergi

Hedefler

– Brainstorming ve bodystorming ile yeni fikir geliştirme süreçlerini deneyimleme,

– Fizikselden dijitale geçiş sürecini deneyimleme,

– Ürün geliştirme hakkında bilgi edinme,

– Temel kod yazımı ve elektronik hakkında bilgi edinme,

– Hızlı prototipleme hakkında bilgi edinme,

– Üretim süreçleri ve ekipman kullanımlarını deneyimleme.

Notlar

– Katılımcıların ihtiyaç duyacağı ekipman ve malzemeler ATÖLYE tarafından temin edilecektir.

– Katılımcılara kullanmaları için bir Arduino seti ile birlikte çeşitli devre elemanları ve sensörler hediye edilecektir.

– Katılımcıların temel derecede modelleme bilgisine sahip olması, kendi bilgisayar ve farelerini yanlarında getirmeleri beklenmektedir.

– Etkinlik dili Türkçe’dir.

15 Mart - 5 Nisan 2018 tarihleri arasında ATÖLYE'de gerçekleşecek etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayın.

* * *

Eğitmenler hakkında:

Atılım Şahin
Atılım Şahin, Makina Mühendisliği (İTÜ BSc.), Endüstri Ürünleri Tasarımı (İTÜ MSc.) ve Interaction Design (Malmö University Msc.) gibi alanlarda eğitim aldı. Geçmişte bu disiplinlerin kesişiminde yer alan farklı iş kollarında tasarım mühendisliği, satış direktörlüğü, proje koordinatörlüğü gibi pozisyonlarda çalıştı. Bunlar olurken bir yandan sahne sanatları ile ilgilendi. Yaklaşık 10 senedir tiyatro ve performans sanatları üzerine üretiyor. Şu anda farklı disiplinlerden gelen kişilerin aynı çatı altında birlikte üretebilmesine olanak sağlayan ATÖLYE’de Komünite ve Prototipleme Lab Yöneticiliği yapıyor.

Mertcan Avcı
1994 yılında Bursa’da doğdu. Kendi oyuncaklarını yapıp oynayan bir çocuk olarak büyüdü. İlgi alanları olan yazılım, elektronik, mekanik ve sosyal mühendisliği tasarımla birleştirmek için İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okudu. Şu anda ATÖLYE’de Prototipleme Lab Sorumlusu olarak çalışıyor.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :