Atölye: Ankara’yı Anılardan Okumak

mimarizm.com / 23 Şubat 2024
"Ankara’yı Anılardan Okumak" atölyesinin son başvuru tarihi 29 Şubat 2024.

Amaç ve yöntem

Kentlerin tarihi sadece yazılı ve görsel belgelerden değil, yazınsal metinlerden de okunur. Kenti anlamak, algılamak ve hissetmek için anılar değerlidir. Anılar ve özyaşamöyküleri kişisel metinler gibi görünseler de toplumsal ve kentsel belleğe ilişkin birçok ayrıntıyı içerir. Bu da kentin farklı katmanlarını farketmek demektir.

Atölye çalışması için seçilen metinlerde duygular, izlenimler, algılar, kent yaşamı, gündelik yaşam açısından Ankara’nın nasıl betimlendiği, Ankara’nın hangi özellikleriyle işlendiği, eserde anlatılanlardan bugüne nelerin kaybolduğu nelerin hâlâ süregeldiği belirlenmeye çalışılacaktır.

Metinlerde Ankara’yla ilgili bölümler, paragraflar, cümleler üzerinde düşünülecek, sınıfta çok yönlü tartışılacaktır. Farklı disiplinlerden katılımcılara açık bir atölye olacağından her üyenin kendi bilgi alanının zenginliğini tüm üyelere aktarabilmesi açısından verimli bir çalışma ortamı beklenmektedir.

Katılımcıların metinleri önceden okuyarak, önemli buldukları yerleri işaretleyerek, notlar çıkararak, ilgili kaynakları tarayarak, hazırlanarak atölyeye katılmaları önemlidir. Dersler genel bir tartışma halinde ilerleyecektir. Okuma ve tartışmalarda etkin tutum, atölye sonunda katılımcılar tarafından kaleme alacakları özgün metinlerin alt yapısını oluşturmaları açısından da önemlidir.

Kazanımlar

- Katılımcıların, bir edebi tür olarak anıların değerini farketmeleri, anılardan hareketle kenti ve kentin katmanlarını etkin bir yaklaşımla okumaları amaçlanmaktadır.

- Farklı disiplinlerde araştırmacılardan seçilen katılımcılar, kent ve bellek çalışmaları çerçevesinde çok yönlü ve zengin bir tartışma ortamında buluşma şansı elde edecektir.

- Atölye, katılan kişilerin tartışma, çözümleme, karşılaştırmalı düşünme ve yazma becerilerini öne çıkartmayı amaçlamaktadır.

Program gereklilikleri

- Kaynakçadaki eserlerden özellikle Connerton ve Halbwachs’in atölye başlamadan okunması önerilir.

- Katılımcıların devamlılığı temel koşuldur.

- İçerikte adı geçen eserlerin dikkatle okunarak çalışmalara hazırlıklı gelinmesi zorunludur.

- Atölye süresince tüm katılımcıların etkin olarak metin tartışmalarına katılmaları önemsenmektedir.

- Atölye sonunda katılımcılardan bu eserlerde belirledikleri bir soruna odaklanmaları ve 8-10 sayfalık bir değerlendirme yazısı hazırlamaları, yazılarında içerik olarak kente dair kişisel gözlemlerini, deneyimlerini, algılarını eserlerden biri ya da birkaçıyla ilişkilendirerek tartışmaları beklenmektedir.

- Atölye ürünü olarak ortaya çıkacak yazıların yayımlanması, sergilenmesi, vb. süreçler VEKAM ilkeleri çerçevesinde yürütülecektir.

- Devamlık ve yazılı ürün değerlendirmesi sonucunda, atölye bitiminde katılım belgesi verilecektir.

Başvuru Koşulları

- Atölye, anılar üzerinden kent belleğinin izini sürmek isteyen her alandan (edebiyat, mimarlık, şehir ve bölge planlama, sosyoloji, tarih, sanat tarihi, güzel sanatlar, arkeoloji, coğrafya, iletişim gibi bölümlerin yanı sıra kent ve bellek çalışmalarına ilgi duyabilecek diğer bölümlerden) araştırmacıların başvurusuna açıktır.

- Yüksek lisans ve doktora öğrencileri önceliklidir.

- Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.

- Başvurular değerlendirilerek programa kabul edilen başvuru sahipleri eposta yoluyla bilgilendirilecektir.

- Program, altı hafta boyunca yüz yüze olarak Ankara Bağ Evi’nde gerçekleşecektir.

Program ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :