American Traces in Ankara 1950-69

mimarizm.com / 22 Şubat 2024
Ankara Aks tarafından düzenlenen "Ankara’da Amerikan İzleri 1950-69" dijital sergisi 24 - 25 - 27 Şubat 2024 tarihlerinde CerModern'de ziyarete edilebilir.

Ankara Aks’ın ABD Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirilen “Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” başlıklı projesi, uzun soluklu yolculuğunun ilk durağı olan Ankara Cermodern Flow Dijital Sahne’de sergilenmek üzere 24 Şubat’ta ziyarete açılıyor. Sergi ücretsiz olarak Ankaralılar ile buluşuyor.

Tasarım, mimarlık ve planlama bağlamını sosyal boyutuyla birlikte göz önüne alan işler yapan Ankara Aks’ın bir yıldır süregelen projesi, kent, yakın tarih ve uluslararası kültürel etkileşim konularına odaklanıyor. Proje kapsamında Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin en yakın olduğu 1950-69 yıl periyodu incelenerek iki ülke arasındaki etkileşimin Başkent Ankara’nın kent kültüründeki yansımaları araştırılıyor.

Araştırma süreci boyunca geniş kapsamlı literatür ve arşiv taramaları, o dönemde Ankara’da yaşamış Amerikalılar ile görüşmeler ve danışman toplantıları yapılmıştır. Bu araştırmayla, Ankara’ya atanan Amerikalı askeri personel ve sivillerin kentteki varlıklarının Ankara’nın ve Ankaralıların belleklerinde görmezden gelinemeyecek izler bıraktığı gözler önüne seriliyor. Süreç sonunda toplanan bilgiler, geçtiğimiz sene aynı şekilde ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Sounding Off 2023: Geleceğin Ses Getirecek Kadınları” projesinin yürütücüsü Ufuk Önen önderliğinde bir araya gelen ses ve tasarım ekiplerinin iş birliğiyle katılanların zihninden silinmeyecek bir sergi ile taçlandırılıyor.

Sergi, 24 Şubat Cumartesi gününden itibaren Cermodern’in dijital sahnesi Flow’da ücretsiz olarak Ankara halkının ilgisine sunulacak. Projenin kullanıma açılmış olan bir de web sitesi bulunuyor. “americantracesinankara.com” alan adıyla açılan web sitesi aracılığıyla dönemin yapılı çevresini, sosyal ve kültürel öğelerini, fotoğraflarını ve konuya ilişkin bilimsel araştırmaları bir araya getiren dijital bir harita kamuya açık hale gelecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :