YTÜ Mimari Tasarıma Giriş [MTG] Stüdyoları Seminerleri: "Tasarım Araştırması, Prototipler ve 1:1 Deneyim"

mimarizm.com / 26 Kasım 2010
YTÜ Mimari Tasarıma Giriş [MTG] Stüdyoları Seminerleri: "Tasarım Araştırması, Prototipler ve 1:1 Deneyim"
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimari Tasarıma Giriş [MTG] Stüdyoları Seminerleri
'nin ikincisi, "Tasarım Araştırması, Prototipler ve 1:1 Deneyim" başlıklı sunum ile 3 Aralık 2010 Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilecek.

YTÜ Mimari Tasarıma Giriş Koordinasyon Ekibinden Doç. Dr.  Şebnem Yalınay Çinici ve Arş. Gör. Dr. Fulya Özsel Akipek tarafından düzenlenen seminerde; 1:1 ölçekli fiziksel prototiplerle çalışmanın mimarlık eğitimine yeni başlayan mimarlık öğrencisinin soyut tasarım ortamı ve somut ürün ara kesitinde düşünebilmesini sağlamadaki rolüne odaklanılacak.1:1 ölçekli fiziksel prototipler öğrenciye; soyut-somut, kavramsal-materyal, doğal-yapay, analog-dijital, birim-bütün, süreç-ürün, temsil-gerçek, beden-mekan arasında yaratıcı ilişkiler kurulabileceğini deneyimletiyor. Seminerde bu üst hedefin yanı sıra, tasarım sürecinde malzeme organizasyonu, sistem, doku, örüntü, geometri, strüktür, performans, optimizasyon gibi üzerine yeniden düşünülen ve dönüşen kavramlara da değinilecek.

2010 yılı Ocak ayında ilki gerçekleştirilen "YTÜ İlk Yıl Mimarlık Eğitiminde 1:1 Prototipler Sergisi" bu yıl da 12 grup ve yaklaşık 170 öğrenci ile birlikte hayata geçirilecek. Tasarlanan ve üretilen 12 adet öğrenci pavyonu 2011 Ocak ayı sonunda YEM'de sergilenecek.Atölye Yürütücüleri Hakkında
 
Fulya Özsel Akipek
1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktorasını Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Ortamında Mimarlık Lisansüstü Programı'nda tamamladı. Çeşitli ekiplerle birlikte girdiği uluslararası ve ulusal mimarlık yarışmalarında ödüller aldı ve workshoplar düzenledi.1997 yılından beri YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde akademisyen olarak görev yapan Akipek, 2005 yılından beri proje yürütücülüğü yapmakta ve ilk yıl projeleri olan MTG ve MT1 projelerinin koordinasyonunda çalışmaktadır. Dijital tasarım ve üretim, prototipler, mimarlık eğitimi ve enformel eğitimle ilgili akademik çalışmalar yürüten Akipek disiplinler arası bir tasarım etkinliği olan kayıtdışı tasarım haftası organizasyonunun kurucularındandır. YTÜ BOM Lisansüstü Programı'nda Mimari Tasarım Araştırma Sürecinde Prototipler isimli dersi yürüten Akipek, dijital üretim teknolojileri ve prototipler konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Eylem Erdinç
1999 – 2009 yıllarında Mimarlar Ltd. Şti. mimarlık ofisinde çalışmaya başlayan Eylem Erdinç, ulusal - uluslararası pek çok projede üst düzeyde görev aldı. 2009 yılından itibaren de kurduğu Eylem Erdinç Mimarlık Ofisi kapsamında profesyonel meslek hayatına devam etmektedir. Çeşitli ulusal ve uluslararası mimarlık ödülleri, ulusal mimarlık yarışmalarında jüri üyelikleri, çeşitli atölye yürütücülükleri bulunmaktadır. 2006 – 2009 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde mimari tasarım dersi yürütücülüğünde bulundu ve 2010 yılından itibaren de İstanbul Kültür Üniversitesi'nde mimari tasarım dersi proje yürütücülüğü yapmaktadır.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :