'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014

mimarizm.com / 18 Aralık 2013
'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014


Ekoyapı - Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği 'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri, 2014 yılında dört organizasyonla devam ediyor. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de gerçekleşecek etkinlikler ile Türkiye'de ilk kez, malzeme üreticilerinin ve bina üreticilerinin desteğiyle bina üretiminde aktif görev alan yaklaşık 300 yapı sektörü profesyoneli ücretsiz LEED Green Associate sertifikası sahibi olacak.


'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri'nin ilki, 27 Eylül 2013 tarihinde CNR Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen BEST'13 Fuarı içerisinde yapıldı. Türkiye'nin önde gelen yeşil malzeme üretici-temsilcilerinin desteğiyle gerçekleşen ilk Yeşil Rapido etkinliğinin Platin Sponsorları Eczacıbaşı'nın Vitra Artema markası ve ETY İnşaat olurken; Trakya Cam, Tarkett Zemin Kaplamaları ve Dörken Sistem Altın Sponsor; AKG Gaz Beton, Rehau ve Schüco ise Gümüş Sponsor olarak etkinliğe destek verdiler. Bu eğitimle yapı sektörü profesyonellerinden oluşan 55 kişi sertifika sahibi oldu.

Yeşil Rapido'nun Amacı

Ekoyapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Neşe Jones etkinliğe ilişkin şunları söyledi:

"Bir Ekoyapı Dergisi Organizasyonu ve Sosyal Sorumluluk Projesi olan 'Yeşil Rapido' etkinliği; yeşil bina üretimine katkı sağlamak, profesyonel çevrede konu ile ilgili farkındalığı artırmak, yeşil yapı üretiminde ihtiyaç duyulan ve sertifikalama sürecine katkı sağlayan malzeme/uygulamaları tanıtmak amacınını taşıyor.

Ekoyapı Dergisi olarak inşaat sektörünün yeşil dönüşümüne destek vermek amacıyla çıktığımız bu yolda, dönüşüm sürecinin önünü tıkayan bazı faktörler olduğuna tanıklık ettik. Bunlardan en önemlisi yeşil bina üretiminde ihtiyaç duyulan, sürdürülebilirlik konusunda bilgili ve donanımlı teknik kadro eksikliğiydi. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde sürdürülebilirlik konusunda eğitim verilmekle beraber yetersiz olduğu tespitinden yola çıkarak, bu konudaki farkındalığı artırmak ve sertifikalı teknik kadro sayısının artmasının önünü açmak adına projemizi hayata geçirdik. Bu proje ile bir yılda yaklaşık 300 sektör profesyonelini sertifikalandırarak bu ve benzeri eğitimlerin öneminin altını çizmek istedik.

Bizim organizasyonumuzda katılımcılar sertifakaya herhangi bir ücret ödemeden sahip olabiliyor, çünkü eğitim maliyetlerini sponsorlar karşılıyor. Ancak bu fırsattan sınırlı sayıda kişi yararlanabiliyor. Bizim yaptığımız kuyuya bir taş atmak, yapı sektörü profesyonellerinin mesleki kariyerlerine yön verirken, sürdürülebilirlikle ilgili yetenekleri de donanımları arasına katarak, görev aldıkları projelerde bu bilinci yaymaya devam etmelerini sağlamak. Böylece ülkemizde bu ve benzeri eğitimlerin de önünün açılacağına ve talebin artacağına inanıyoruz."

Eğitime kimler katılabilir?

'Yeşil Rapido' - LEED Green Associate Eğitimleri'ne; mimar, mühendis, peyzaj mimarı, iç mimar, şehir plancısı vb mesleki disiplinlerden profesyoneller katılabiliyor. Başvurular belli kriterlere göre değerlendirilerek seçim yapılıyor. Özellikle yeşil bina projelerinde görev alan yada alacak olan kişilere öncelik tanınıyor. 

Yeşil Rapido 2014 Etkinlik Takvimi

Yeşil Rapido, 2014 yılı içerisinde dört etkinlikle devam edecek. Bu dört etkinlik ile yaklaşık 300 profesyonel ücretsiz LEED Green Associate sertifikasını almaya hak kazanacak. Yapı-Endüstri Merkezi'nin Fulya'daki ana salonunda gerçekleşecek etkinliklerin tarihleri ülkemizde de kutlanan çevre konulu günlere dikkat etmek amacıyla seçildi.

Etkinlik Tarihleri:
24 Ocak 2014
21 Mart 2014 (22 Mart Dünya Su Günü)
5 Haziran 2014 (Dünya Çevre Günü)
26 Eylül 2014 (Dünya Yeşil Binalar Haftası)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :