SALT Galata’da Atölye: Amatör Arşivcilik

mimarizm.com / 31 Aralık 2019
Kendi çabalarıyla arşivcilikle ilgilenen ve (fotoğraf, mektup, afiş, poster, ses kaydı, günlük gibi) çeşitli arşiv malzemelerine sahip kişilerin ilgisini çekecek "Amatör Arşivcilik" atölyesi 18 Ocak günü SALT Galata'da ...

SALT Araştırma ekibi ile restoratör, arkeolog ve arkeometrist Gülgün Derviş’in yürütücülüğündeki atölyede, SALT Araştırma’daki uygulamalar üzerinden amatör arşivcilik çalışmaları ele alınacak. Katılımcılarla belge ve kaynak türleri, kişisel olanaklarla koruma ve saklama yöntemleri ile sayısallaştırma, sınıflama, tanımlama ve erişim aşamaları incelenecek.

Atölye, kendi çabalarıyla arşivcilikle ilgilenen ve (fotoğraf, mektup, afiş, poster, ses kaydı, günlük gibi) çeşitli arşiv malzemelerine sahip kişilerin katılımına açıktır. Katılımcılardan atölye süresince üzerinde çalışacakları materyallerle dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmesi beklenmektedir.

20 kişilik atölyeye (Türkçe) başvuru için 13 Ocak Pazartesi gün bitimine dek kayıt olunması gerekmektedir.

Ücretsiz olan program hakkında detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın

 

*

Gülgün Derviş Hakkında:
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde restorasyon, İstanbul Üniversitesi’nde prehistorya ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde arkeometri eğitimi aldı. Musular, Şaraga Höyük, Akarçay Tepe ve Mezraa-Teleilat kazılarına katıldı. 2013’te kurduğu Katharsis Konservasyon ve Restorasyon Atölyesi’nde ağırlıklı olarak ahşap, seramik ve kâğıt başta olmak üzere, taşınabilir kültür varlıklarının konservasyon ve restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :