Bu Son Şansımız Mı?

mimarizm.com / 06 Kasım 2019
SALT'ın, herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya, aciliyet ve sorumlulukları değerlendirmeye teşvik eden "Bu son şansımız mı?" gösterim programı Aralık ayında İstanbul ve Ankara’da.

Chamán [Şaman] (2018) filminden bir kare ©David Gómez Rollán

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği... Dünya, 12 bin yıllık Holosen’den “İnsan Çağı” Antroposen’e doğru hızla ilerliyor. Bilim insanları, aktivistler ve Küresel İklim Grevi’ne katılan milyonlarca insanın yüksek sesle dikkati çektiği üzere; gelecek birkaç bin yılın nasıl geçeceğini gelecek birkaç yıl tayin edecek.

SALT tarafından ilk kez, Paris Anlaşması’nın onaylandığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı (COP21) paralelinde gerçekleştirilen Bu son şansımız mı? programı beşinci yılına girdi. Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kayda geçen 2015’ten bu yana İstanbul ve Ankara’da, iklim değişikliği meselesini çevresel, kültürel ve ekonomik yönlerden irdeleyen 40 belgesel film gösterildi. Herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya, aciliyet ve sorumlulukları değerlendirmeye teşvik eden program kapsamında bu yıl 3-8 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda sekiz, 18-20 Aralık’ta Goethe Institut-Ankara’da beş belgesel yapım sunulacak.

Bu son şansımız mı? gösterimleri herkesin katılımına açıktır. Bütün filmler orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. SALT, Eylül 2015’te petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyurmuştur.

3 Aralık Salı

18:30   Stefano Liberti ve Enrico Parenti, Soyalism [Soyalizm], 2018

Soyalism [Soyalizm] (2018) filminden bir kare ©Java Films

20:00   Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky ve Nicholas de Pencier, Anthropocene: The Human Epoch [Antroposen: İnsan Çağı], 2018

Anthropocene: The Human Epoch [Antroposen: İnsan Çağı] filminden görüntü, Edward Burtynsky (Anthropocene Films Inc. izniyle ©2018)

4 Aralık Çarşamba

19:00   Victor Kossakovsky, Aquarela, 2018

Aquarela (2018) filminden bir kare ©Bir Film

6 Aralık Cuma

19:00   Sasha Friedlander ve Cynthia Wade, Grit, 2018

Grit (2018) filminden bir kare ©Sasha Friedlander, Cynthia Wade

7 Aralık Cumartesi

18:00   Josh Murphy, Artifishal, 2019

Artifishal (2019) filminden bir kare ©Patagonia

19:30   Brett Story, The Hottest August [En Sıcak Ağustos], 2019

The Hottest August [En Sıcak Ağustos] (2019) filminden bir kare ©Walking Productions

8 Aralık Pazar
14:00   David Gómez Rollán, Chamán [Şaman], 2018

16:00   Lindsey Grayzel, The Reluctant Radical [Zoraki Radikal], 2018

The Reluctant Radical [Zoraki Radikal] (2018) filminden bir kare ©Lindsey Grayzel

Detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :