Türkiye Tasarım Haftası

mimarizm.com / 09 Eylül 2016
Tasarım dünyası, 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nda bir araya gelecek.

Tasarımın kalbi 18-22 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da atacak. Moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında Türkiye ve dünyadaki trendleri takip etmek, tasarım endüstrisine yön veren firmaların en yeni ürünlerini yakından görmek, dünyaca ünlü tasarım gurularının ilham veren konuşmalarını dinlemek ve tasarımla ilgili birbirinden yaratıcı sergileri gezmek için bu yıl ilki düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nı ajandanıza not etmeyi unutmayın. 

Türkiye Tasarım Haftası; tasarımı sanayi, endüstri ve ihracatla buluşturmayı hedefliyor. Ülke genelinde yaratıcılığı teşvik etmeyi, düşünsel ve kültürel bir neslin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlayan etkinlik, tasarım, hayal gücü ve yaratıcılıkla beslenen tüm meslek ve endüstrileri destekliyor.

Türkiye Tasarım Haftası

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve TİM işbirliğinde düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası’nda tasarıma dair her şey 5 gün boyunca Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda ziyaretçilerle buluşacak. Tasarımla fark yaratan ulusal ve uluslararası firmaların ürünlerinden oluşan “Tasarım Bölgesi” sergisi; moda, endüstriyel tasarım ve görsel iletişim tasarımı alanlarında öncü olmuş isimlerin deneyimlerini ve trendleri paylaşacağı konferans, Türk ve yabancı tasarım ofisleri, uluslararası tasarım alanında isim yapmış dünyanın en iyi tasarım okulları, yıl içinde düzenlenen ihracatçı birliklerinin tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün sergileri, Türkiye’nin farklı üniversitelerinde okuyan genç tasarımcıları ve yurtdışından gelen tasarım öğrencilerini buluşturan atölye çalışmaları, Türkiye Tasarım Haftası’nda olacak. Ayrıca, kentin çeşitli mekanlarında düzenlenen sergi ve etkinlikler de İstanbullu tasarımseverler ile buluşacak.  

Türkiye'deki iyi tasarımlar beşinci kez ödüllendiriliyor

İnovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri olan ve 2008 yılından beri ülkemizde iyi tasarımı ödüllendiren, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin ödül töreni, sergisi ve konferansı da Türkiye Tasarım Haftası kapsamında yapılacak.

Başvuruları değerlendiren uluslararası jüri üyelerinden bazı isimler de Design Turkey konferansı için İstanbul’da olacak. Türkiye Tasarım Haftası’nda dinleyicilerle buluşacak konuşmacılar arasında; iF Design Awards’un direktörü Ralph Wiegmann; Porsche Design’ın tasarımlarını yapmış Achim Storz; 15 yıla yakın Norveç Tasarım Konseyi Direktörlüğünü yürütmüş Jan R. Stavik Asya Pasifik bölgesinin önde gelen tasarım danışmanlık firmalarından Cube’ün kurucularından Paul Cohen; startup şirketlerden Fortune 500 şirketlerine kadar çok sayıda şirketle tasarımcı düşünce yöntemleri üzerine çalışan Tim Fletcher; Hindistan’ın en büyük profesyonel tasarımcı topluluğu Design India’nın başkanı, Cannes Lions Festival, Dutch Design Awards gibi önemli etkinliklerde jüri üyeliği yapmış Sudhir Sharma; Yamaha’nın tasarımcısı Yaroslav Yakovlev; eski Toshiba Tasarım Merkezi ürün tasarımcısı Dr. Yasuko Takayama; medikalden mobiliteye ve şehir planlamaya kadar farklı alanlarda deneyimler tasarlayan Chiho Sasaki; ev aletlerinden elektrikli ürünlere ve mobilya tasarımına pek çok alanda çalışmış Gen Suzuki ve daha pek çok yerli ve yabancı isim yer alıyor.

Design Turkey 2016 Jürisi

Design Turkey ödülleri, T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenleniyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :