Söyleşi: “Yarışmayla Ankara: Ankara’da Yarışmalar”

mimarizm.com / 20 Kasım 2023
Bülent Batuman, Hasan Özbay ve Semra Uygur'un “Yarışmayla Ankara: Ankara’da Yarışmalar” başlıklı söyleşileri, 21 Kasım 2023 tarihinde Mimarlar Derneği 1927'de gerçekleşecek.

Bülent Batuman, Hasan Özbay ve Semra Uygur tarafından gerçekleştirilecek “Yarışmayla Ankara: Ankara’da Yarışmalar” başlıklı söyleşi, 21 Kasım Salı günü saat 19.30'da Mimarlar Derneği 1927'de.

Sunum Hakkında

2020 yılında Kent Konseyi'nin çabaları, Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubundan akademisyenlerin, meslek odalarının ve meslek örgütlerinin önerileri ve desteğiyle, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı'nın kolaylaştırıcılığında bir Akademik Danışma Kurulu oluşturulmuştur. Şeffaflık, hesap verebilirlik, katılım ve birlikte yönetim anlayışıyla Başkent Ankara’daki önemli kentsel kamusal alanlara yönelik bir dizi yarışmanın izleğini, yaklaşımını ve önemini vurgulamak için süreci tanımlamak üzere “Yarışmayla Ankara” fikri ve mottosuyla hareket eden kurul, mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı ve güzel sanatlar yarışmalarının düzenlenmesi ve kimi alanlardaki uygulamaların gerçekleştirilmesinde uyulacak ilke ve esasların belirlenmesi için çalışmış; bu doğrultuda 2021-2022 yılları arasında, uzun yıllar sonra başkent Ankara'da dört yarışma düzenlemiştir. Söyleşide yarışmaların Jüri başkanlarının da katılımıyla yarışma süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler masaya yatırılacak.

 

*

Bülent Batuman Hakkında (Doç. Dr., Bilkent Üniversitesi)

Lisans ve yüksek lisans derecelerini ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden alan Bülent Batuman, doktorasını 2006’da New York Eyalet Üniversitesi – Binghamton’da tamamladı. Halen Bilkent Üniversitesi’nde Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı ile Mimarlık Bölümlerinde öğretim üyesi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Avrupa Mimarlar Konseyinde yönetim kurulu üyeliği yaptı, hala Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Yayınlanmış kitapları şunlardır: The Politics of Public Space (2009), Mimarlığın ABC’si (2012), New Islamist Architecture and Urbanism (2018; Milletin Mimarisi başlığı ile Türkçeleştirildi, 2019), Kentin Suretleri (2019), Cities and Islamisms (derleme, 2021). Ortak derleyeni olduğu The Urban Refugee basım aşamasındadır.

Hasan Özbay Hakkında

1957 yılında Ankara’da doğdu. 1979 yılında Ankara’da DMMA Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. ODTÜ’de yüksek lisans yaptı. 1983 yılında Tamer Başbuğ ile TH Mimarlık Grubu’nu; 1987 yılında Tamer Başbuğ ve Baran İdil ile birlikte TH&İDİL Mimarlık Ltd. Şti.’ni kurdu. Girdiği 200’ün üzerinde yarışmada 15’i birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve (biri uluslararası olmak üzere) mansiyonlar kazandı. 1986-1988 ve 2002-2004 yılları arasında Mimarlar Odası’nda Genel Sekreter, 1988-1990 yılları arasında işe Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Oda’nın “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” programının kurucularından oldu ve 5. Dönem çalışmalarını “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi Başkanı ve Üyesi” olarak yürüttü.

1987-1988 yılları arasında ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1996-1998 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği‘nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1991-1998 yılları TSMD “Mimar” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü olarak ilk 12 sayının yayımlanmasında rol aldı. 1990-2000 yılları arasında Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri Mimarlık Fakültelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 2000 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 2016 yılından itibaren Atılım Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapan Özbay, halen serbest mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir.

Semra Uygur Hakkında

Erzincanda doğdu. Özcan Uygur ve Deniz Uygur ile mimarlık çalışmalarına Ankara’da devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :