SALT’ta 58. Kütüphane Haftası

mimarizm.com / 28 Mart 2022
SALT, 58. Kütüphane Haftası kapsamında, 28 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi bir program düzenliyor.

Bir ihtisas kütüphanesi, bir arşiv ve bir dizi araştırma aracından oluşan SALT Araştırma, kurulduğu 2011’den bu yana bilgiyi kamuyla paylaşarak değerli kılma amacıyla koleksiyonlarının gelişimini aralıksız sürdürüyor. Bu yıl itibariyle 1.900.000’in üzerinde belgeyi içeren arşiv koleksiyonları archives.saltresearch.org adresinde, 100.000’den fazla basılı kaynağı bir araya getiren yayın koleksiyonu ise SALT Galata’daki SALT Araştırma mekânlarında ücretsiz incelemeye sunuluyor. Görsel pratikler, yapılı çevre, sosyal yaşam ve ekonomik tarih konularına odaklı yayınlar çevrimiçi katalog üzerinden de aranabiliyor.

58. Kütüphane Haftası kapsamında, SALT 28 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi bir program düzenliyor.

30 Mart Çarşamba günü, 11:00'da Goethe-Institut İstanbul, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul şubesi, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi ve MEF Üniversitesi Kütüphanesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek ilk programda, IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) Başkanı Barbara Lison Sürdürülebilirlik ve Kütüphaneler adlı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) Başkanı Barbara Lison’ın Koç Üniversitesi Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak moderatörlüğünde gerçekleştireceği söyleşide sürdürülebilirlik kavramı kütüphaneler odağında tartışılacak. Goethe-Institut İstanbul, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi ve SALT iş birliğiyle düzenlenen programda, çevresel, ekonomik ve sosyal koşulların “sürdürülebilirlik” kavramına etki ettiği günümüzde kütüphanelerin kritik rolü değerlendirilecek.

Çevrimiçi gerçekleştirilecek programın dili İngilizcedir ve Türkçeye simultane çeviri yapılacaktır. Söyleşi Goethe-Institut YouTube kanalından Türkçe ve İngilizce dillerinde canlı yayınlanacaktır.

31 Mart Perşembe günü, 19:00'da  ise, Goethe-Institut İstanbul Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri Yöneticisi Sanem Yardımcı ve SALT Araştırma Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni Sezin Romi ile Buluşma Mekânı Olarak Kütüphane başlıklı çevrimiçi bir söyleşi düzenlenecek.

SALT’ta Araştıranlar

SALT Araştırma kullanıcılarının kütüphane koleksiyonundan seçtiği çeşitli yayınlar SALT Online sosyal medya kanallarından paylaşılacak. Öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar başta olmak üzere yılda ortalama 47 bin kişinin yararlandığı SALT Araştırma’nın 100 bini aşkın yayın koleksiyonundan yararlanan araştırmacıların yaptığı yayın seçkileri 58. Kütüphane Haftası’ndan itibaren SALT Online sosyal medya kanallarında paylaşılacak.

Goethe-Institut İstanbul Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri Yöneticisi Sanem Yardımcı ile SALT Araştırma Kütüphane ve Arşiv Yönetmeni Sezin Romi kamusal bir mekân olarak kütüphaneleri ve sunduğu hizmetleri irdeleyecek. Zoom üzerinden gerçekleştirilecek olan söyleşiye katılım için aşağıdaki bağlantı üzerinden kayıt yaptırılması gerekmektedir. 

Kayıt için tıklayın

 

*

Barbara Lison Hakkında

2021 yılından bu yana IFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları) başkanı olarak görev yapıyor. Almanya’nın en büyük kent kütüphanelerinden biri olan Bremen Kent Kütüphanesi’nin direktörü. Eğitimini Slav Çalışmaları, Tarih ve Eğitsel Kuramlar alanlarında tamamladı. Yerel ve uluslararası ölçekte kütüphanecilik alanında çalışmalar yürüten Lison’ın, kütüphane yönetimi, inovasyon, değişim yönetimi ve insan kaynakları yönetimi alanlarında uzmanlığı bulunuyor.

Tuba Akbaytürk Çanak Hakkında

2011’den bu yana Koç Üniversitesi Kütüphane direktörü olarak görev yapıyor. Uzun yıllar Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu için gönüllü olarak çalışmıştır. 2016-2018 yılları arasında aynı kurumun konsorsiyum başkanlığını yapmıştır. Koleksiyon geliştirme, kütüphane otomasyonu, e-kaynak yönetimi, kaynak paylaşımı, akademik iletişim çalıştığı alanlardan sadece bazılarıdır. “IFLA Doküman Sağlama ve Kaynak Paylaşımı Daimi Komitesi” üyesidir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :