'OUTSIDEin' Sokak Sanatını Galeriye Taşıyor

mimarizm.com / 16 Mart 2012
'OUTSIDEin' Sokak Sanatını Galeriye Taşıyor

"Uzam –zaman olmadan anlaşılamaz. Paralaks boşluğun kendisi, bir binaya yaklaşıp onun içine girdiğimizde değişen zamansal deneyimimizin kaydıdır."  Slavoj Zizek

70'lerden günümüze, New York'tan başlayarak tüm dünya metropollerine yayılan "Graffiti", sanatın kamusal alanları ele geçirme arzusunu somutlaştırdı. Bu hareketin en belirgin tutumu ise sanatın sterilize alanlara hapsedilişini engellemek, dolayısıyla toplumun sadece belirli bir kesiminin değil, herkesin sanatın izleyicisi/katılımcısı olmasını sağlamaktı. Ancak bu yolla sanat özgürleşebilir; değerini ya da değersizliğini maddi olan her türlü ilişkiden soyutlayabilirdi.
 
Bu açıdan kamusal alanı ele geçirebilmenin yolu ve iktidar ile kafa tutma ya da tutabilmenin bir tezahürü olarak graffiti, stencil, duvar yazıları gibi salt görsel/plastik müdahaleler ve performatif hareketler belirdi.


  Various Gould
 
Yersiz yurtsuz bir niteliğe sahip olan bu hareketler, hayatın her alanında ve her zamanında bizlerin dikkatini çekmeyi amaçladı. Şimdi de bunu sanatsal bir mekan olan galerilere taşıyarak yapmaya çalışıyor. Peki, bu karşı duruşu iç mekâna taşımak ne anlama gelir? Bunu söz konusu hareketlerin varoluş amacıyla düştüğü bir çelişki olarak mı görmeliyiz, yoksa iktidarın yalnızca kamusal alana değil de yaşamın tüm alanlarının en ücra köşelerine kadar nüfuz ettiğini mi hatıra getirmek gerekir? 
 
Sosyolojik angajmanların ötesinde yeni bir estetik olasılık arayışı ve girişimi olan OUTSIDEin , uluslararası çağdaş sanat platformunda varlık gösteren ve bu düzlemde söz söylemeye meyilli 8 sanatçının (Çiğdem Michalski – William Buchina – Nils Petter Löfstedt & Erik Vestman -  Merve Şendil – Gamze Özer – Tayfun Serttaş – Merve Morkoç – Various & Gould) tek bir galeri mekânı ile sokağa aynı anda müdahale ettiği bir sergi projesi olarak çıkıyor karşımıza.


  William Buchina


ALAN İstanbul tarafından düzenlenen 'OUTSIDEin', 5 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında izlenebilir. Sergi ve performansların detaylı programına ulaşmak için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :