Ayverdi Anısına Hazırlanan 'Osmanlı Mimarlık Kültürü' Yayımlandı

mimarizm.com / 05 Ocak 2017
Kubbealtı Vakfı Yayınları'ndan çıkan kitap, Y. Mimar - Mühendis Ekrem Hakkı Ayverdi anısına düzenlenen sempozyumda sunulan bildiriler ile yeni çalışmalardan oluşuyor.

Osmanlı mimarlık kültürünün yaşatılması ve korunması için restoratör, koleksiyoner ve mimarlık tarihçisi olarak kalıcı eserler bırakan Yüksek Mimar Mühendis Ekrem Hakkı Ayverdi, vefatının otuzuncu senesi münasebetiyle 2014 yılında bir dizi etkinlikle anılmıştı. Bu etkinlikler kapsamında, Ekrem Hakkı Bey’in 1920 senesinde mezun olduğu Mühendis Mektebi’nin (bugün İTÜ) Taşkışla yerleşkesinde, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin destekleriyle "Uluslararası Osmanlı Mimarlık Kültürü" sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda Osmanlı mimarisinin çeşitli yönleri ve konularıyla birlikte Osmanlı mimarlık tarihi çalışmalarının dünü bugünü, sunulan 22 bildiri ile tartışıldı.

Kubbealtı Vakfı Yayınları'nın Kaynak Kitaplar dizisinden çıkan "Osmanlı Mimarlık Kültürü" adlı kitapta yer alan 12 yazı, sempozyumda sunulan bildirilerden bir kısmının, yazarları tarafından makale haline getirilmiş biçimleri ya da yeni çalışmalarından oluşuyor.

Osmanlı Mimarlık Kültürü
Hazırlayanlar: Hatice Aynur – A. Hilâl Uğurlu
Ocak 2017
16,5 x 21,5 cm
Karton kapak
423 sayfa

Satın almak için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :