Mimarlığı Sevin: Gio Ponti

mimarizm.com / 08 Ekim 2019
Mimar Moira Valeri küratörlüğünde 2016 yılından beri düzenlenen İtalyan Mimarların Öyküsü serisinin 4.sü “Mimarlığı Sevin: Gio Ponti”, Prof. Fulvio Irace tarafından 14 Ekim Pazartesi günü, İtalyan Kütür Merkezi’nde verilecek konferansla gerçekleşecek.

Mimar, tasarımcı, sanatçı ve kültürel bir aktivist olan Gio Ponti (1891-1979), arzuları, coşkuları ve çelişkileri değişken modernite fikrine sürekli bağlı kalarak yorumlaması ile yirminci yüzyıl mimarisinin eşsiz kahramanlarından biri olmuştur.

Domus’ (1928) ve ‘Stile’ (1941) dergilerin kuruculuğunu, Triennale di Milano’nun yöneticiliğini, Eurodomus gibi girişimlerin küratörlüğünü yapmış olan Ponti, uzun kariyeri boyunca hem kalitenin gözetildiği (kendisi İtalya’nın farklı farklı dahilere ev sahipliği yaptığını söylerdi) hem de modernitenin salt olarak yeni unsurların ifadesi olmadan paylaşılan davranışlarla da ilişkilendirildiği konut çözümleriyle mimarların öngördüğünden daha geniş bir çerçeveden halka hitap eden mimari bir anlayış hayalini kovaladı.

Ponti’nin tükenmez yaratıcılığının çeşitli yönlerine odaklanacak olup, uluslararası (Latin Amerika, Orta Doğu, Avrupa ve Hindistan’daki) ününün arkasında yatan sebepleri ve yirminci yüzyılın ikinci yarısında modernitenin ikonları haline gelmiş olan Pirelli Gökdeleni ya da Superleggera sandalyesi gibi başarılı işlerinin inceleneceği konferans dili İngilizce olup, konferansa kayıt gerekli değildir.

 

*

Fulvio Irace Hakkında
Politecnico di Milano’da Mimarlık Tarihi Profesörü olarak çalışmakta olup, Mendrisio Academy of Architecture’da ziyaretçi eğitmen olarak ders vermektedir.

2005-2009 yılları arasında Triennale di Milano’nun Mimarlık ve Bölge departmanının küratörlüğünü yaparak, ‘Le città visibili: Renzo Piano’ (2006), ‘Casa per Tutti’ (2007) gibi birçok serginin hazırlığında yer almıştır. 2012 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Facecity’i sergilemiştir.

‘Domus’ (1980-86) ve ‘Abitare’ (1987- 2007) dergilerinin mimari editörlüğünü yaptığı süreçte yerel ve ulusal dergilerle ortak çalışmalar yürütmüş ve başarılarıyla 2005 yılında mimari eleştirileriyle 'Inarch Bruno Zevi' ödülünü almıştır. 1986’dan beri ‘Il Sole 24 Ore’ gazetesinin Pazar ekinde mimarlık üzerine köşe yazarlığı yapmaktadır.

Basılı çalışmalarından bazılarının konuları L. Caccia Dominioni, G. Ponti, G. Muzio, C. Mollino, F. Albini, R. Piano ve 'Milano Moderna’ üzerinedir. Son çalışmalarından bazıları olarak ‘Stories d’interni’ (2015) ve 'Codice Mendini' (2016) gösterilebilir.

Eleştiri ve tarihi metodoloji alanında yaptığı son çalışmalardan Dimenticare Vitruvio (2001 and 2008); Divina Proporzione (2007); Gio Ponti (2009); Facecity (2012); Writing on the Walls (2012); Franco Albini (2013); Mondi a Milan (2015), Milano Moderna (2015) gösterilebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :