MİM-AD Seminerleri: Sébah & Joaillier’den Siyah - Beyaz Osmanlı

mimarizm.com / 11 Şubat 2021
MİM-AD Seminerleri'nin 16 Şubat tarihli konuğu, "Sébah & Joaillier’den Siyah - Beyaz Osmanlı" başlıklı konuşmasıyla Fabrizio Casaretto.

16 Şubat 2021 19:00’da Fabrizio Casaretto "Sébah&Joaillier’den Siyah-Beyaz Osmanlı" başlıklı semineriyle Mimarlık Kültürü ve Mirası Araştırmaları Derneği'nin (MİMAD) konuğu olacak.

Fotoğrafçılığın 1826’daki keşfinin ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun büyüsü, yaşamın cazibesi, gizemi, oryantalizmin ve bilinmezliğin çekiciliği Avrupalı gezgin fotoğrafçıların yolunu özellikle İstanbul’a düşürdü. Zamanla türeyen fotoğrafhanelerin arasında oryantalizmi dünyaya açan ve yayan öncü stüdyo olarak kabul edilen, adını tarihe bir asrı aşkın bir süre yazmış ve nice başarılar elde etmiş Sébah&Joaillier stüdyosu vardır. Bu işletmenin günümüze kadar ulaşan fotoğrafları sayesinde Osmanlı’dan beri yaşanan mimari ve sosyal değişiklikleri görmek ve bazıları ender bulunan eski fotoğrafların ne kadar önemli bilgiler aktardığını anlamak mümkündür.

Fabrizio Casaretto, babası İtalyan ve annesi Fransız kökenli, Osmanlı topraklarına yerleşmiş her iki Levanten ailenin 1972 doğumlu 7. kuşak üyesidir. İstanbul Pierre Loti Fransız Lisesi’nden sonra Fransa’da Aix-Mairseille üniversitesinde Ekonometri Masteri yaptı. Paris’te kısa bir Groupama sigorta tecrübesinin ardından uluslararası hammadde ticareti ve risk yönetimi alanlarında Cargill İstanbul ofisinde kariyerine başladı. Farklı sektör ve ürünlerde hammadde ticaretine devam ettikten sonra tecrübelerini “Finansal Korunma/Hedging” adlı kitabına aktardı (Scala Yayıncılık 2017), kurumlara ve bireylere bu konuda danışmanlık vermektedir. Sébah&Joaillier koleksiyoneridir, bunu Osmanlı dönemindeki önemli stüdyonun ortağı fotoğrafçı Polycarpe Joaillier’nin beşinci kuşaktan öz torunu ve aile mirası olarak zevkle yapmaktadır.

Zoom üstünden yapılacak seminere kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :