Konut: Bir İnsan Hakkı mı, Bir Yatırım Aracı mı?

mimarizm.com / 15 Ocak 2020
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 seçkisinde yer alan Baskı (Push) filmi, yönetmeni Fredrik Gertten’in katılımı ve “Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?” başlıklı panel ile 6 Şubat tarihinde Pera Müzesi’nde tekrar izleyiciyle buluşuyor.

Küresel bir sorun olarak konutun metalaştırılması neticesinde ortaya çıkan sorunları inceleyen Baskı, Birleşmiş Milletler raportörü Leilani Farha'nın gözünden neden artık şehirlerimizde yaşamanın giderek imkansız hale geldiğini inceliyor.

Temel bir insan hakkı olarak barınma ve konut insanın sağlıklı ve güvende olmasının önkoşulu; oysa dünyanın her yerinde yaşayacak bir yer bulmak giderek zorlaşmakta. Dünyada 102 ülkeden 59’unda, insanların bir ev satın alabilmeleri için yıllık gelirlerinin tamamını, en az on yıl boyunca biriktirmeleri gerekiyor veya maaşlarının %80-90’ını kiraya veriyor.

"Push", Leilani Barcelona. Foto: Janice dAvila

Günümüzde konutun bu denli acil bir sorun olmasının arkasındaki oyuncular ve etmenlerin neler olduğunu sorgulayan filmde finans sektörünün konutu yatırım aracı olarak kullanmasıyla birlikte şehirlerin boşalan mahallelerini görüyoruz; Toronto’dan Berlin’e, Stockholm’den Seul’e ve Londra’ya... Peki şehirler kimin için var? 

Film gösteriminin ardından konut hakkı, zorla tahliyeler ve kent hakkı üzerine bağımsız araştırmacı Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın moderatörlüğünde, filmin İsveçli yönetmeni Fredrik Gertten, Mekanda Adalet Derneği direktörü Yaşar Adnan Adanalı ve diğer davetlilerin katılımı ile bir panel ve soru-cevap etkinliği yapılacak. 

"Push"Korea Big Dark Buildings

"Push" Valparaiso Foto: Janice dAvila

Gösterim ve panel, İsveç Enstitüsü’nün EQUAL SPACES projesi kapsamında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Pera Müzesi, İsveç Enstitüsü ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğiyle, 6 Şubat günü saat 19:00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek. Rezervasyon gerekmemektedir, film gösterimi ücretsizdr.

Program

19:00 Fredrik Gertten ile açılış

19:10 Film gösterimi Baskı (Push, İsveç, 2019, 92’)

20:45 Panel

21:15 Soru-Cevap

22:00 Kapanış


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :