Italo Calvino 100+1 Yaşında! Sergisi Uzatıldı

mimarizm.com / 15 Mart 2024
Italo Calvino’nun 101. yaşı 20 kişilik mimar, tasarımcı ve sanatçının olduğu bir grupla, küratörlüğünü Bilge Bal, Orhan Cem Doğan ve Sevil Enginsoy Ekinci’nin yaptığı bir sergi ve sergiye eşlik eden beş etkinlikle 23 Şubat-29 Mart 2024 tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde kutlanıyor.

Mimarlar, tasarımcılar, sanatçılar, edebiyatçılardan çoklu bakışlar, çoğul hikâyeler, çeşitlenen deneyimler: Italo Calvino 100+1 Yaşında! Sergisi

Mimarlık / tasarım / sanat / edebiyat arakesitinde yaratıcı ve eleştirel üretimler yapan kalabalık ve heyecanlı bir grup, Italo Calvino’nun 101. yaşını, küratörlüğünü Bilge BAL, Orhan Cem DOĞAN ve Sevil ENGİNSOY EKİNCİ’nin yaptığı bir sergi ve sergiye eşlik eden beş etkinlikle 23 Şubat-29 Mart 2024 tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde kutluyor.

Okumak / Yaz(ış)mak / Hikâye Anlatmak / Betimlemek / Bakmak / Görmek / Gözlemlemek / Duymak / Duyumsamak / Dokunmak / Dola(n)mak / Örmek / Postalamak / Ağaca Tünemek / Uçmak / Dalgalanmak / Yeşer(t)mek / Çiçek Açmak / Hayal Kurmak / Yapmak / Oyun Oynamak / Haritalandırmak / Çizmek / …

Mimarlık / Tasarım / Sanat / Edebiyat eğitimi almış pek çoğumuz gibi, bizi de öğrencilik yıllarımızda Görünmez Kentler romanı tanıştırdı Italo CALVINO ile. Bugüne kadar onu döne dolaşa tekrar tekrar okuduk, taklit ettik, yorumladık, bedenlileştirdik; onun başka temsillerini aradık, bakışını eleştirdik, üzerine spekülasyonlar yaptık; onunla heyecanlandık, gündüz düşleri gördük, hikâyeler anlattık, bağlantılar kurduk, keşfettik ve/ya ondan ilham aldık.

Şimdi, 23 Şubat-29 Mart 2024 arasında CALVINO’nun 101. yaşını kutlamak üzere Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde “ITALO CALVINO 100+1 YAŞINDA!” sergisiyle bir araya geliyoruz: Mimar, eğitimci, iç mimar, mekânsal araştırmacı, sanatçı, arşivci, örgücü, kartograf, görsel iletişim tasarımcısı, grafik-romancı, video-yapımcısı, illüstratör, tiyatro yönetmeni, oyuncu, mimarlık tarihçisi, sanat eleştirmeni ve yazar.

Sergi ve sergiye paralel konuşma/söyleşi ve atölye çalışmalarıyla CALVINO’nun külliyatını, edebiyatın sınırlarını aşan disiplinler-üstü pratikler olarak Türkiye’den bakışlar/hikâyeler/deneyimler ile yeniden okumayı deniyoruz. Denemelerimizle geniş bir CALVINO manzarası kuran patikalar açıyoruz: Görünmez Kentler, Amerika Dersleri: Gelecek Binyıl İçin Altı Öneri, Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Kum Koleksiyonu, Kesişen Yazgılar Şatosu, Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler, Atalarımız (İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye), Dere Tepe Ters, Palomar, Bütün Kozmokomik Öyküler: Sıfır Zaman ve Yayımlanmış Yayımlanmamış Bütün Kozmokomikler, Klasikleri Niçin Okumalı? Bir yandan dilden dile çevirinin yaratıcı olanakları üzerine düşünüyoruz; bir yandan da imgeden kelimeye, kelimeden çizgiye, çizgiden ipliğe, dokumadan örgüye, coğrafyadan kâğıt yaprağına, fotoğraftan kolaja, haritadan hareketli-imgeye ve bedene, kartpostaldan oyuna her türlü çevirinin dönüştürücü gücünü araştırıyoruz.

Birlikte soruyoruz: CALVINO’nun masalları, öyküleri, romanları, denemeleri, mektupları ve en geniş anlamıyla mimarlıkla arasındaki ilişkiler sizleri de heyecanlandırır mı? CALVINO’yu türlü görme biçimleri, ölçekler, mekânsallıklar ve disiplinlerle okumak ve onunla bağlar kurmak mümkün mü?

CALVINO’nun 101. yaşını çeşitlilik, çoğulluk vurgusuyla kutlayan, kurgusu, tasarımı ve yapımı Bilge BAL, Orhan Cem DOĞAN ve Sevil ENGİNSOY EKİNCİ’ye ait “ITALO CALVINO 100+1 YAŞINDA!” sergisinin katılımcıları

Ali ARTUN, Bilge BAL, Ci DEMİ, Aslıhan DEMİRTAŞ, Sevil ENGİNSOY EKİNCİ ve Gülsen ŞENOL [+ Ege ÖZMEN], Fırat ERDİM [+ Micah BERGER, Run-Qiang LIN, Luke MCDONELL, Peter MILLER, Samarth-Vish VACHHRAJANI], Gökçen ERKILIÇ, fOlkolektif [Elif KENDİR BERAHA, Ceren BALKIR ÖVÜNÇ, Nilay YURTSEVER], Murat GERMEN, Ilgın HANCIOĞLU, Evrim KAVCAR, Onur KUTLUOĞLU ve E S Kibele YARMAN, Waseem Ahmad SIDDIQUI, Ertuğ UÇAR, Levent ŞENTÜRK ve Ayşenur TELLİ [+ Ali Yasin ALTIPARMAK, Emine ATILGAN, İrem BAŞÜLMEZ, Filiz BAYKAL, İsmail Gökhan ÇATAL, Dilay DİNÇ, Ömer Ege GÜVENDİ, Ece GÜVERCİN, Özge KARAMAN, Earta PIREVA, Hatice SARIKAYA, Metehan ŞAHİN, Havva Begüm YILMAZ, Ayça YİĞİT].

“ITALO CALVINO 100+1 YAŞINDA!” sergisi, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi ev sahipliğinde, GF Hakan Plastikin ana sponsorluğunda, Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu mimarizm’in medya partnerliğinde gerçekleşiyor. 23 Şubat 2024’te saat 18.00’de açılacak sergi, 29 Mart’a kadar pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ve ücretsiz gezilebiliyor.

Sergiye CALVINO ile yaratıcı diyaloğu sürdürmeye, bakışları çoğaltmaya, paylaşılabilir deneyimleri çoğullaştırmaya davet eden iki konuşma/söyleşi ve üç atölye çalışması eşlik ediyor

24 Şubat’ta, Ayşenur TELLİ’nin yürütücülüğünde, “Calvino’nun Görünmez Kentler’inden Bir Kart Oyunu” atölyesi; 5 Mart’ta, Elif KENDİR BERAHA’nın moderatörlüğünde Aslıhan DEMİRTAŞ ve Armağan EKİCİ’nin katılımıyla “Calvino / İnsandan Başka” konuşması; 9 Mart’ta Barış ARMAN’ın yürütücülüğünde, “Calvino’dan Performatif Okumalar: Ses Beden Mekân” atölyesi; 11 Mart’ta Sevil ENGİNSOY EKİNCİ’nin moderatör, Fırat ERDİM ve Ertuğ UÇAR’ın katılımcı olduğu “Calvino/Görünmez Kentler’i Tekrar Tekrar Okumak” konuşması; 16 Mart’ta, Bilge BAL ve Ilgın HANCIOĞLU tarafından yürütülecek “Boğaz’ın Bir Kısa-Kesitini Calvino ile (D)Okumak” atölyesi. 16 Mart’ta Waseem Ahmad SIDDIQUI ve 18 Mart’ta Murat GERMEN, fOlkolektif-Ceren BALKIR ÖVÜNÇ, Nilay YURTSEVER katılımıyla sanatçı buluşmaları.

Sergi ve etkinlik detayları için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :