Işık, Mekan, Sanat Buluşmaları - V

mimarizm.com / 24 Mayıs 2021
TEPTA Aydınlatma, 25 Mayıs Salı günü, saat 16:30’da “Işık, Mekan, Sanat Buluşmaları”nda Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’yi ve dijital sanat platformu De Artium’dan Dijital Sanat Yerleştirme Mimarı ve Sanatçı Ecem Dilan Köse’yi ağırlıyor.

Kurulduğu günden beri sanat alanında “doğru” aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, “Işık, Mekan, Sanat Buluşmaları” ile ışık, mekan ve sanat arasındaki bağı ön plana çıkarıyor. TEPTA, önceki dört oturumunda Milano’dan Matteo Negri, İstanbul’dan Candaş Şişman ve Emre Dörter, Ankara’dan içmimar Oğuz Yalım ve Prof. Dr. Abdi Güzer’i konuk ettiği bu etkinlik serisinde, çalışmalarında aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna dikkat çeken konuk konuşmacıları ile mekanda ışık ve sanat konusuna ilgi duyan izleyicileri buluşturuyor. Yapılan çalışmaların yapılacak yeni çalışmalara ilham vermesini hedefliyor.

2005’ten bu yana Ali Güreli’nin liderliğinde Türkiye’nin prestijli sanat etkinliklerinden biri haline gelen ve bu yıl 1-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul ve dünyayı bilme, algılama, hissetme şekillerimizi değiştiren en önemli etkenlerden biri olan teknolojinin sanat alanındaki etkisinden yola çıkarak, yeni bir ekosistem kurmak hedefiyle oluşturulmuş dijital sanat platformu De Artium’un konuk olacağı buluşmaların beşincisi Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Contemporary Istanbul Plugin alanının da kurucusu olan De Artium’un yeni medya sanatlarını ve dijital sanatı mimari ile buluşturmaya yönelik çalışmalarının ve fikirlerinin de dinlenebileceği etkinliğin katılım linki için tıklayın

 

*

Ali Güreli Hakkında

Contemporary Istanbul Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Contemporary Istanbul, Güreli liderliğinde Türkiye’nin en prestijli sanat etkinliklerinden biri haline geldi. Bölgenin önde gelen sanat fuarlarından biri olarak gösterilen Contemporary Istanbul, 2005’ten bu yana global pozisyonunu güçlendirerek Türk sanatçı ve koleksiyonerlerinin mevkilerinin uluslararası alanda yükselmesini sağladı. Contemporary Istanbul’dan önce Güreli 2001-2005 yılları arasında Türkiye’nin ilk çağdaş sanat fuarı Art Istanbul’un kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Lütfi Kırdan Uluslarası Kongre ve Sergi Sarayı’nın kurucu ortaklarından olan Güreli aynı zamanda 1993-2002 tarihleri arasında Yönetim Kurulunda önemli bir yer aldı. TÜROB’un (Türkiye Otelciler Birliği) kuruculuğunu ve başkanlığını 1994-2001 tarihleri arasında yaparken 1989 – 2002 yılları arasında da The Marmara Hotel Grubu’nun Yönetim Kurulunda yer aldı. Şu anda The Sofa Hotels & Resorts’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Güreli, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD)’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TİM Bünyesinde Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV)’nın İcra Kurulu’nda yer almaktadır. Ali Güreli, Istanbul’u Avrupa ve Orta Doğu’nun dinamiklerinin etkilerini gösterdiği kültürel ve entellektüel bir merkez haline getirilmesi konusunda büyük bir tutkuya sahiptir. Girişimci enerjisi ve gayetleri ile Güreli, birçok alanda boy gösteren yenilikçi projeleri bir araya getirip, geliştirmektedir.

Ecem Dilan Köse Hakkında

Sanatın mekanlarda kullanımı ve mekanla ilişkisini sorgulayan sanatçı ve mimardır. Dijital görüntü aygıtlarının kullanımı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ekranların ve led modüllerin gündelik yaşamda geniş yer kaplaması üzerine onu yeni bir mimari yüzey olarak tanımlar ve tasarlanması gerektiğini savunur. Kendi sanat çalışmalarında da bu vizyon ile gündelik yaşamın ritmine göre eserler üretir ve eserlerini dijital yüzeylerle doğal malzemelerin bir arada kullanılması üzerine öneriler üreterek geliştirmektedir.

De Artium Hakkında

Yeni medya sanatları ve dijital sanatı yaymak amacıyla sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getirerek yeni nesil bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen bir platformdur. Sanatçıların çalışmalarını LED ekranlar ve akıllı televizyonlar gibi yeni nesil görüntüleme sistemleriyle entegre edebilen bir yayın platformudur. Akıllı TV'ler artık bir dijital sanat tuvalidir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :