Hollanda'nın Tasarım Etkinliği Silsilesi: FreeDesigndom

mimarizm.com / 18 Temmuz 2008
Hollanda'nın Tasarım Etkinliği Silsilesi: FreeDesigndom

FreeDesigndom, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek oldukça geniş kapsamlı bir mimarlık olayı. Dört hafta ve iki kente yayılan etkinlikler dizisi, uluslararası hedefli tasarım ve moda ürünleri geniş bir yelpazede sunmayı amaçlıyor. Endüstrinin profesyonelleri, tasarım ve moda fanatikleri kadar kamuya da doğrudan hitap edecek etkinlikler, Utrecht ve Amsterdam'da gerçekleştirilecek. Yaratıcılık, yenilikçilik, moda ve tasarım için bir aylık bir kutlama niteliği taşıyan FreeDesigndom'da Hollanda'nın kalbi atacak.

FreeDesigndom kapsamında gerçekleştirilecek büyük ve küçük çaplı etkinlikler ise şöyle:


ExperimentaDesign, Amsterdam
(Eylül 18 – 21)

Amsterdam Experimenta Design Bienali, sergiler, konferanslar, oturumlar ve yan etkinliklerden oluşan ve şehrin alışılmamış noktalarına dağılarak gerçekleştirilecek bir tasarım organizasyonu. İlk olarak Lizbon'da yapılan ve 2008 itibariyle hem Lisbon hem de alternatifi olarak Amsterdam'da gerçekleştirilecek bu yenilikçi ve multi-disipliner bienalin temel etkinliklerinden biri ‘Urban Play' (Kent Oyunu). Etki alanıyla yaratıcılığa ilham veren bir katalizör olma hedefine sahip bu sergi, kentsel tasarıma dair küresel bir bakışı sokağa taşıyacak.


Picnic
, Amsterdam (24 – 26 Eylül)

Avrupa'nın önce gelen uluslararası etkinliklerinden Picnic, yaratıcılığın, yenilikçiliğin özellikle medya, eğlence ve teknoloji sektörleri üzerinden altını çiziyor. İki yılda bir gerçekleştirilen etkinlik, dünyanın en önemli yaratıcıları ve geliştiricileri ile bilgi ve fikirlerin çarpıştığı bir ortam hazırlıyor.


Utrecht Manifest
, Utrecht (19 – 20 Eylül)

Yine iki yılda bir organize edilen Utrecht Manifest 10 haftaya yayılan kurguya sahip, hırslı ve iddialı bir proje. Çağdaş tasarımdaki gelişmeleri keşfetmeyi ve ona politik ve sosyal bir perspektiften bakmayı başaran etkinlik bu Eylül'de, Karakas'lı mimarlar Alfredo Brillembourg ve Hubert Klumpner'in katılımı ile farklılaşacak. FreeDesigndom ile bağlantılı olarak organize olan ‘Manifest' bu sayede çöküntü alanlarında mimarlığa odaklanacak.


Streetlab (10 –14 Eylül)

Streetlab tanınmamış, veya ‘underground' temelli tasarımcı ve modacılara yönelik geniş çaplı bir festival. Etkinlik; moda gösterileri, sergiler, atölyeler, eğitimler, müzik, fotoğraf ve sinemaya yönelik şovlar ile alışılmışın dışında bir tasarımsal birliktelik sunuyor.

DARE (Dutch Artistic Research Event) (12 Eylül – 29 Ağustos)

DARE kışkırtıcı ve harekete geçirici bir dizi sergi, konferans, uluslararası sempozyumu bir araya getiriyor. Her yıl Utrecht Görsel İletişim Tasarımı Lisansüstü Programı tarafından düzenlenen etkinliğin bu yılki teması ‘Mekansal Pratik'. Tanınmış uluslararası katılımcıların renklendireceği organizasyon kültür üzerine eleştirel düşünce için iyi bir kaynak.


Inside Design Amsterdam
, Amsterdam (10 – 14 Eylül)

Amsterdam'ın iç mimarlık ve tasarım üzerine öncü etkinliği olan IDA, özellikle Hollandalı tasarımcılara mercek tutuyor. Bu yıl etkinliğin kalbi, bir tür kültürel elçilik ve tasarım merkezi olarak da işleyen Lloyd Otel'de atacak.

Platform 21 = Hacking Ikea, Amsterdam (17 Ağustos – 28 Eylül)< /FONT >

Amsterdam merkezli tasarım ve moda merkezi Platform 21'in konusu ‘IKEA'yı Alt Etmek': IKEA ürünlerinin uyumlulaştırma ve uyarlama ile çok çeşitli kişiselleştirilmiş objelere dönüştürülmesi.

Designing Diversity (25 – 26 Eylül)

Etkinlik, "Kentsel mekanlarda kültürel çeşitlilikle nasıl başa çıkarsınız?" sorusundan hareket ediyor ve tasarımcılara farklı perspektifler farklı gelişme durumu örnekleri sunuyor.


Woonbeurs / Via Milano New Dutch Design (30 Eylül – 5 Ekim)

300 katılımcı ve 90 bin'in üzerinde izleyici ile Woonbeurs'ün Amsterdam'da, yani ‘evi'ndeki şovu, Hollanda'nın en tanınan ve büyük iç mimarlık/tasarım etkinliği. Bu etkinliğin bir parçası olan "Via Milano New Dutch Design" sergisi ise Hollanda'nın tasarım etkinlik takviminin önemli bir bileşeni. Her yıl geçen bir yılın en iyi işlerinin sergilendiği gösteri, Hollanda'nın tasarım tutkusunu özetliyor denilebilir.


Stedelijk Müzesi: The Construction Shed (3-4-5 ve 8 Ekim)

Bugün içinde yer aldığı geçici yerinden taşınıp yenilenmiş mekanına kavuştuğunda Stedelijk Müzesi, bir dizi yenilikçi sanat ve tasarım eserini sokağa taşıyacak. Bunlardan biri olan ‘Construction Shed – İnşaat Barakası, Niels van Eijk ve Miriam van der Lubbe tarafından tasarlanmış bir obje. 15 ay boyunca şehri dolaşacak olan iş, yerli sakinlerle tanışacak; onları bir konuşma ortamına dahil ederek sanat ve tasarımla karşı karşıya getirecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :