Fikirler Gecesi 27 Ocak’ta Başlıyor

mimarizm.com / 26 Ocak 2022
"Birlikte (yeniden) tasarlamak" teması altında, 27 Ocak tarihinde çevrimiçi etkinlikle başlayacak Fikirler Gecesi Şubat ayı sonuna kadar devam edecek.

Institut français Türkiye, bu yıl 7.si düzenlenen Fikirler Gecesi’ne üç etkinlikle birden katılacak. "Birlikte (yeniden) tasarlamak" teması altında düzenlenecek etkinlikler pandemi nedeniyle Şubat ayı sonuna kadar sürecek.

Institut français tarafından her yıl Ocak ayının son Perşembe gecesi düzenlenen Fikirler Gecesi’ne bu yıl 100’den fazla ülke söyleşi, tartışma, müzik ve performanstan oluşan kültür etkinlikleri ile katılıyor.

100’den fazla ülkede düzenlenecek bu yılki 7. edisyonun konusu bizi sağlık, ekonomik ve sosyal krizin damgasını vurduğu bir dünyanın başlıca zorluklarını tartışmaya davet ediyor: "Birlikte (yeniden) tasarlamak".

İSTANBUL "Birlikte (yeniden) tasarlamak… Dijital sanat ile"

Pandemi nedeniyle istesek de istemesek de dijitalleşmekte olan sanatla ilişkimiz ışığında, sizleri Fransa ve Türkiye’de dijital yaratıcılığın geleceğini tartışmaya davet ediyoruz. Dijital sanatçılar, sanat yönetmenleri ya da kültür kurumlarının başkanları, görüşlerini, güncel gelişmeleri ve vizyonlarını paylaşacaklar.

Dijital Sanat için hangi yeni yollar açılıyor? Hangi sanatçılarla ve hangi ara yüz ya da formatlarla? Dijital alanla kültürel ilişkimiz son aylarda olumlu yönde gelişti mi ve salgın sonrasında daha da değişecek mi? Fransa ve Türkiye için ne gibi eylemler ve etkiler öngörülebilir? Ortak projeler etrafında olabilir mi? Dijital teknoloji nihayetinde bir tüketim alanı mıdır yoksa paylaşım alanı mı? Dijital Sanatı birlikte tasarlayabilir miyiz? Birlikte yaşatabilir miyiz? Bir akşam boyunca tüm bu soruları kendimize ve sizlere sorarak canlandırmaya çalışacağız.

Katılımcılar:
- Jérémie Bellot – AV Extended (Fransa)
- Romain Tamayo – Lyon Işık Festivali (Fransa)
Candaş Şişman, Deniz Kader – Nohlab (Türkiye)
Ali Kerem Bilge – BASE (Turquie)

Etkinlik, Zoom üzerinden Türkçe ve Fransızca simültane çeviri ile gerçekleşecek. Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir ekipleri tarafından hazırlanan etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :