Cumartesi Aurası: Ufuk Doğrusöz

mimarizm.com / 18 Mart 2022
AURA İstanbul, 19 Mart Cumartesi saat 16.00'da gerçekleştireceği Bahar Dönemi açılış konferansında, Prof. Dr. Ufuk Doğrusöz’ü ağırlıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul’un Sertifika Programı’nın Bahar Dönemi başlıyor. 2022 Bahar Dönemi’nde mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve sanat tarihi bölümlerinden mezun 18 katılımcı ücretsiz olarak yer almaya hak kazandı. Programa farklı şehirlerden ve disiplinlerden dahil olan katılımcılar, dönem boyunca Arman Akdoğan ve Ömer Devrim Aksoyak yürütücülüğünde projelerini gelişme fırsatı bulacak. Bahar döneminde, tüm seminer, konferans ve etkinlikler online platformlarda gerçekleşecek; stüdyo görüşmeleri ise hem online hem de fiziksel mekânda hibrit bir formatta düzenlenecek.

2022 yılı Bahar Dönemi Sertifika Programı’nın açılış etkinliğinde; 2017 yılından itibaren düzenlenen disiplinler arası konferans dizisi “Cumartesi Aurası” kapsamında, Y. Mimar ve Y. Kent Plancısı Prof. Dr. Ufuk Doğrusöz konuk olacak. Dört bölümden oluşan "Postmodernizm'cilik” serisinin üçüncü etkinliği “Fransız Kökenli Bir Amerikan İcadı; 1975/1995- Deleuze, Foucault, Baudrillard, Lacan…” 19 Mart Cumartesi saat 16.00'da Zoom platformunda düzenlenecek.

Stoneline desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak. Eventbrite üzerinden kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki, e-posta yoluyla iletilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayın

 

*

Ufuk Doğrusöz Hakkında

1951 de doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesinde da tamamladıktan sonra 1970’te girdiği İ.D.G.S.A yı 1976 Y.Mimar olarak bitirdi ve Bina Bilgisi kürsüsüne asistan olarak atandı.

1978 Fransız hükümeti bursuyla doktora eğitimi için Paris’e giderek, bir yandan mimarlık tasarımının modelleştirilmesi konulu doktora araştırmasını diğer yandan şehircilik eğitimi sürdürdü. Centre de Recherche D’Urbanisme ve Paris 8 Üniversitesi Şehircilik Enstitüsünde Lisans ve Y. Lisans yaptı. Henri Prost İstanbul planı ile ilgili tez ile şehircilik doktora yeterlik programını tamamladı. Mimari tasarım ve eğitimine yönelik doktora çalışmaları bağlamında psikoloji ve eğitim bilimleri ön lisans programlarını izledi. 1984’te Paris 5 Sorbonne’da eğitim bilimleri ön lisansı ve 1986 da psikoloji lisans eşdeğerliğini aldı. 12 yıl süresince Paris’te, 1990’dan 2009’a kadar Strasbourg'da yaşadı. Kentsel ve toplumsal eşitlik kurumunda Kentsel dönüşüm alanında çalıştı. 1998 de MSÜ’den doktor unvanını aldı. 2009 yılında yurda dönerek, 2011 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi’nde kadrolu öğretim üyesi olarak yeniden etkin akademik yaşama döndü, 2013 yılında Doçent 2019’da profesör oldu. MSGSÜ dışında Işık Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra şimdilerde Nişantaşı Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Mimari tasarım tarihi ve eğitiminin kavranmasına yönelik, semiotik, bilişsel ve iş psikolojisi, ergonomi, eğitim bilimleri, nörobilimler, ve genel bilgibilim ve felsefe ağırlıklı çok disiplinli inceleme ve araştırma alanlarında çalışmalarını sürdürmekte.

2016 -2020 yılları arasında MİAK Akreditasyon kurulu üyeliği yaptı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :