Cumartesi Aurası: “Soğuk Savaş Sonrası Mekan Politikaları”

mimarizm.com / 22 Mayıs 2020
AURA İstanbul'un düzenlediği Cumartesi Aurası dijital konferansı, kent araştırmacısı, yazar ve rehber Orhan Esen’in katılımıyla 23 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul’un sertifika programı dahilinde mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında düzenlediği disiplinler arası konferans dizisi Cumartesi Aurası 23 Mayıs’ta gerçekleşiyor.

Cumartesi Aurası konferansında, kent araştırmacısı, yazar ve rehber Orhan Esen'i ağırlanıyor. Orhan Esen, ilk bölümü “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İstanbul’da Mekansal Stratejiler: Mekankırım ve Süreklilik” başlıklı konferansıyla başlayan serinin ikinci bölümünde “Soğuk Savaş Sonrası Mekan Politikaları”nı Berlin Humboldt Forum, Üsküp 2014 ve İstanbul Yeni Taksim üzerinden ele alacak.

Serinin birinci bölümünü izlemek için tıklayın.

Herkese açık ve ücretsiz olan etkinliğe kayıt için tıklayın.

Etkinlik için kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki, e-posta yoluyla iletilecektir. Etkinlik AURA İstanbul YouTube kanalından canlı olarak da yayınlanacak.

 

*

Orhan Esen Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal ve ekonomik tarih, Viyana Üniversitesi’nde mimarlık ve sanat tarihi formasyonu edindi. İstanbul ve Berlin'de bağımsız araştırmacı/yazar olarak çalışıyor. İlgi alanı İstanbul'un tarihsel ve güncel mekanpolitiği. Yapılı çevreyi biçimlendiren aktörleri anlamanın en iyi yolunun sahada peşlerine düşmek, izlerini sürmek olduğunu düşünüyor, kentsel süreçlere aktif katılımı önemsiyor. Arkistan ve Urbanitiez markaları altında mimari ve şehircilik odaklı turlar düzenliyor. Dergi ve kitap projelerine katkının yanı sıra, İstanbul'un 1945 sonrası informel üretim pratiğine odaklanan “Self Servis City: İstanbul” adlı derlemeyi yayınladı. Hali hazırda Almanya'da kentsel dönüşümün sürdürülebilirliğini şehir sakinleri açısından değerlendiren bir araştırma projesi yürütüyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :