“Çoklukta Tekillik” Atölyesi

mimarizm.com / 07 Eylül 2016
SALT Galata'da gösterimde olan "Tek ve Çok" sergisi kapsamında hazırlanan bu araştırma atölyesinde, seçili tasarım, kültür ve magazin dergilerindeki reklamlardan hareketle 1980’lerde Türkiye’yi şekillendiren maddi kültür tarihi görselleştirilecek. Atölyenin son başvuru tarihi, 12 Eylül.

foto: Mustafa Hazneci, SALT Galata, 2016

Üç yürütücü, 12 üniversite öğrencisi ve konuk uzmanlarla SALT Galata'daki 'Tek ve Çok' sergi mekânında gerçekleştirilecek olan atölyenin süreç ve sonuçları sergiye dahil edilecek. Ayrıca, Tek ve Çok’ta sunulan T.C. Tarihçesi 1955-95 tablosuna nesne, kurum, olay ve yorumlar temelinde yapılacak eklemeler, serginin son haftası kamuya açık bir buluşmada tartışılacak.

Atölyede “tekillik” kavramı aracılığıyla verilerin üst üste çakıştığı ve farklı hikâyelerin aynı izi takip ettiği sıkışma, darboğaz ve eşikler tariflenecek. Buzdolabı hayatımıza ne zaman girdi; ilk kim tarafından, nasıl üretildi? Plastik kullanımı ne zaman yaygınlaştı? Hazır beton ya da alüminyum mimarlık alanında ilk nasıl kullanıldı? Tekstil üretimi hangi evrelerden geçerek dönüştü? Bu ve benzeri sorularla başlayacak olan araştırma sürecinin, günlük hayatın parçası eşyanın sosyo-politik bağlamla kesişiminde daha karmaşık ve ilişkisel soruları ortaya çıkarması amaçlanıyor.

Sizce böyle bir veri görselleştirmesinin bize söyleyecekleri neler olur?

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açık olan atölyenin yürütücülüğünü Sait Ali Köknar, Berkay Küçükbaşlar ve Murat Tülek yapacak.

Atölyeye katılım için yukarıdaki soruya dair en çok 250 kelimelik bir metnin, öz geçmiş eşliğinde 12 Eylül Pazartesi saat 18.00’e kadar yorumlama@saltonline.org adresine (Konu: Çoklukta Tekillik atölye başvurusu) iletilmesi isteniyor. Başvuru sonuçları, 19 Eylül Pazartesi gün içerisinde SALT Online sosyal medya kanallarında duyurulacak.

Etkinlik Takvimi
Son başvuru tarihi: 12 Eylül, 18.00
Kabul duyurusu: 19 Eylül
Araştırma ve yorumlama çalışmaları: 24-25 Eylül / 8-9, 15-16, 22-23 Ekim / 5-6 Kasım
Teknik gezi: 1 Ekim
Sonuç sunumu: 12 Kasım

Tek ve Çok sergisi, 24 Eylül - 12 Kasım 2016 tarihleri arasında SALT Galata'da görülebilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


Biyografiler

Sait Ali Köknar
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde mimari tasarım alanında öğretim üyesi. Tasarım felsefesi, araçları ve tarihine ilişkin araştırmalar yürütüyor. 2012’de İstanbul Tasarım Bienali kapsamında 40 Nasihat Made in ISTANBUL projesinin koordinasyonunda yer aldı; aynı yıl Galeri Işık’ta düzenlenen VÇMD: Mutluluk Fabrikaları sergisinin küratörlüğünü yaptı. 

Berkay Küçükbaşlar
Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde doktora öğrencisi ve Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nde misafir araştırmacı. Araştırma konuları arasında sanayileşme tarihi, kent tarihi ve iktisadi coğrafya yer alıyor.

Murat Tülek
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde şehircilik alanında doktora öğrencisi ve Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nde misafir araştırmacı. Kent tarihi, kartografya ve ekonomik coğrafya gibi alanlarla ilgileniyor; tarihsel veri tabanlarının görselleştirilmesi ve haritalanması gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :