"Catch On" Atölyesi ile Şehrinizi Yeniden Tasarlayın

mimarizm.com / 04 Nisan 2016
Whatabout Studio, geçen dönem deneyimlediği MEF Üniversitesi katkısıyla gerçekleşen korsan eğitim sürecinden sonra, dönemin ilk pop-up atölyesi ile çalışmaya başladı. "Catch On" adlı atölye 14 Nisan Perşembe günü Studio-X İstanbul’da gerçekleşecek.

Ekibin paylaştığı atölye çağrısı şöyle;

CATCH ON 
araştırmak // öğrenmek // paylaşmak // tartışmak

Belki yoldan geçerken, belki evimizin penceresinden gördüğümüz; belki de içinde yaşadığımız ve 'beğenmediğimiz' yüzlerce yapı ile yaşıyoruz. Kiminin sağını solunu çekiştirmek istiyoruz, kimini başka bir renge boyamak, kimini ise komple çöpe atmak...

Yaşadığımız kent ile ilgili herhangi bir katılımcı sürecin içinde bulunma(ya çalışma)k mı? Haşaa! Bizler yalnızca izleyici, kullanıcı ve eleştiriciyiz. 

Catch On Atölyesi;
- Yaşadığımız şehirde günlük hayat rutininde karşılaştığımız ve 'beğenmediğimiz', kimi açılardan rahatsız edici bulduğumuz yapıların üzerine düşünüp onlar ile oynamayı, günümüz tekilleşmiş kentsel dönüşüm rutini içerisinde tüm kentsel klişeleri klişe yöntemlerle yıkmaya çalışan yeni bir şehir kurmayı,

- 20 metrekareye yakın masterplan ölçeğinde bir haritanın üstünde, tüm katılımcıların bir iz bırakmasını, kendi alanlarını araştırıp tüm katılımcılara anlatmasını ve devasa analiz katmanları oluşturmayı, amaçlıyor.

- Günün sonunda yeni öneriler getiren, halihazırda bulunan ve çok konuşulan projeleri öğrenci gözüyle tartışıp eleştiren ve herkesin ufak tefek de olsa bilgileriyle biribirini geliştirmesini,

- Katılımcıların 4-5 saatliğine de olsa kurdukları (hayal ettikleri) yeni İstanbul’da yaşamalarına olanak sağlayıp, kentin mimari kimliğinin gelişmesine ufak katkılarda bulunmayı amaçlıyor.


Studio-X İstanbul’da 14 Nisan Perşembe günü saat 17:00’de gerçekleşecek olan atölyenin kontenjanı mekan kapasitesiyle kısıtlı olduğu için, etkinliğe katılmak isterseyenlerin adını, okuduğu üniversiteyi ve bölümü yazarak whataboutofficial@gmail.com'a mail atmaları gerekiyor. 

Atölyeye gelmeden bakmakta yararı olabilecek birkaç anahtar kelime: 
Narmanlı Han, Galataport, Tarlabaşı 360, Emek Sineması.

Çağrıda ayrıca laptop ve renkli kalemler getirilmesi de not düşülmüş.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :