Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933

mimarizm.com / 01 Haziran 2021
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 4 Haziran 2021 Cuma günü saat 19:00'da “Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933” Araştırması Niçin ve Nasıl Yapıldı?" sunumu ile Prof. Dr. Ali Cengizkan'ı ağırlıyor.

Afiş Tasarımı: Ali Cengizkan

Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 4 Haziran 2021 Cuma günü saat 19:00'da Ali Cengizkan'ın “Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933” Araştırması Niçin ve Nasıl Yapıldı?" sunumuna ev sahipliği yapacak.

Ankara'nın kuruluş dönemine tanıklık eden, kentin mimarlık tarihini, tasarım ve kültürünün fiziksel yapısını biçimlendiren rollerin, Mekan-Politik söylemler üzerinden görsel İimgelerle kentin coğrafi  gerçekliğine ışık tutuyor.

Konuşmadan önce değerli Bodrum Mimarlık Kitaplığı dostu, Emekli CSO Viyola sanatçısı Selim Öğüt, J. S. BACH I -II-III-IV-V-VI Partitalar'dan bölümlerin yer aldığı dinletisini icra edecek.

*
Prof. Dr. Ali Cengizkan Hakkında (Mimar, Öğretim Üyesi, Şair)

1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre Ankara'da serbest mimarlık yaptı. 1981 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde eğitim asistanı olarak çalıştı. 1994-1998 yılları arasında aynı bölümün başkanlığını yürüttü. 2012 yılında TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucuları arasında yer aldı ve hala aynı fakültenin dekanı olarak görev yapmaktadır.

İlk şiir kitabı olan "Senlere" (1980) ile 1981 yılında Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü'nü kazanan Ali Cengizkan, Türkiye Yazıları ve Yarın dergilerinin yazı kurullarında görev aldı. Şiirlerinde çağdaş Türk toplumunun sorunlarına, bireysel ve toplumsal duyarlılığını ustaca birleştirerek eğildi ("Bağımlı Şiir", 1986). Şairliğinin yanı sıra, şiir üzerine yazıları ve şiir çevirileriyle de tanınan Cengizkan, yapıtlarını Türkiye Yazıları, Adam Sanat, Broy, Gösteri, Oluşum, Somut, Türk Dili, Varlık, Yazın, Yusufçuk gibi dergilerde yayımladı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :