Atölye: Ele Güne Karşı Yapayalnız

mimarizm.com / 28 Eylül 2015
Atölye: Ele Güne Karşı Yapayalnız


Gazeteci ve yazar Ayşe Düzkan yürütücülüğündeki atölyede, kadın cinselliği, cinsiyet politikaları ve sanat-siyaset ilişkisi temelinde, 1980'li yıllarda yükselen kadın özgürlüğü fikrinin sinema ve edebiyat gibi kurgusal sanatları nasıl etkilediği tartışmaya açılacak.

Katılımcılarla Atıf Yılmaz'ın Bir Yudum Sevgi (1984), Adı Vasfiye (1985), Mine (1985) filmleri ve Duygu Asena'nın Kadının Adı Yok (1987) romanı üzerinden politik konuların sanata yansıması irdelenecek.

"Nerden geldik buraya" sergisi paralelinde gerçekleştirilen atölyeye katılım 15 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılardan söz konusu üç filmi izlemiş ve romanı okumuş olmaları beklenmektedir. Atölye dili Türkçe'dir.

Atölye: Ele Güne Karşı Yapayalnız
80'ler Türkiye Sinemasında Kadınların Özgürlüğü
3 Ekim, 13.00-17.00
SALT Galata, Atölye II-III


Atölye yürütücüsü hakkında:

Ayşe Düzkan, Erkekliğin Kitabında Yazmaz Bu (2006), Behiç Aşçı Kitabı (2006) ve Çalar Saat'in (1994) yazarı. 1980'lerin başından bu yana feminist hareketin içinde yer alıyor. Kurucularından olduğu Pazartesi ve Feminist'in yanı sıra Demokrat Gazetesi, Radikal, Milliyet, Pişmiş Kelle, Hayalet Gemi, Express, Post Express, Kırmızı Alarm, 2000'de Yeni Gündem ve Özgür Politika gibi yayınlarda yazdı. Bir dönem Pazartesi'nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Hâlen, sendika.org'da yazılarına devam ediyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :