Arredamento ile Ayın 14’ü: Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet

mimarizm.com / 12 Ekim 2021
Arredamento Mimarlık’ın çevrimiçi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisi "Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet" başlıklı söyleşi ile 14 Ekim 2021 tarihinde Bülent Tanju, Belkıs Uluoğlu ve Uğur Tanyeli’nin katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinlik Metni

Yaklaşık yarım yüzyıldır mimarlığın siyasallığından söz ediliyor. Bununla kastedilen hiç kuşkusuz mimarlığın gündelik dildeki popüler anlamıyla siyasal bir pratik olduğu değil. Mimarlığın uzanımları sadece inşai ve mekansal olmayan iktidarlar ve hegemonyalar kurma imkanı varettiğini biliyoruz. Mimarlık alanının hem içinde hem de dışında aslen mimari nitelikte olmadığı sanılan tahakküm rejimleri kurulabiliyor. Bunun anlamı, tüm iktidar yapılarına olduğu gibi mimarlığın da bildik yaklaşım ve alışkanlıklarına direnilebileceği ve daha önemlisi, mimarlık aracılığıyla başka epistemik iktidarlara da direnilebileceğidir. Dolayısıyla, mimarlığın artık bir muhalefet etme pratiği kimliğini taşıdığı aşikar. Elde mevcut olandan başka fiziksel ve toplumsal dünyaların mümkün olduğunu göstermeyen bir mimarlık bugün yok hükmündedir. Mimarlığa tabii ki muhtacız, ama onun giderek fosilleşmiş düşünsel, tasarımsal ve inşai pratiklerini eleştirmek ve hatta yıkmak zorundayız. Mimarlıkta aslolan, her anlamda iktidarlara yönelik muhalefettir. Farklı bir dünyaya doğru değişim ancak muhalefetle mümkündür.

Bülent Tanju, Belkıs Uluoğlu ve Uğur Tanyeli’nin katılımıyla gerçekleşecek, "Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet" başlıklı söyleşi, 14 Ekim 2021 tarihinde saat 19:00’da Zoom platformu ve YouTube'dan canlı olarak izlenebilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :