Anafartalar Belgeseli

mimarizm.com / 06 Ocak 2020
Yönetmenliğini Galip Kürkçü'nün yaptığı Anafartalar Belgeseli'nin gösterimi ve söyleşisi 7 Ocak tarihinde Mimarlar Derneği 1927'de gerçekleşecek.

Yıkma ve yeniden yapma pratiklerinin son dalgalarından ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ kapsamında yıkımı planlanan pek çok binadan birisi de Anafartalar Çarşısı. Ancak bu çarşı, Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli çarşısı olması, döneminin teknolojik imkanlarını ustaca kullanması, sanat tarihimizde yer alan dünyaca ünlü Türk sanatçıların 22 eserine ev sahipliği yapması ve 50’yi aşkın yıldır aynı dükkanlarda devam eden esna arın varlığı gibi eşsiz özellikleriyle; kültürel, mimari, sanatsal ve sosyal açıdan ayrıcalıklı bir yere sahip.

Anafartalar belgeseli, bütün bunlarla birlikte, çarşının belleğine ve esas olarak esnafın ve kentlinin çarşının yıkımıyla ilgili düşüncelerine odaklanıyor. Yönetmenliğini Galip Kürkçü'nin yaptığı belgeselin gösterimi ve söyleşisi Mimarlar Derneği 1927'de 7 Ocak Salı akşamı 19:30'da gerçekleşecek.

Gösterimler:

- 14. Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması - Özel Mansiyon
- XIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali - Finalist
- 10. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali - Festival Seçkisi

 

*

Galip Kürkçü Hakkında

1987 Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama mezunu. Ancak mezunu olduğu bölümü, mesleği yapacak kadar sevemediği için mezun olduktan sonra fotoğrafçılıkla birlikte; organizasyon, çiçekçilik ve antikacılık yaptı. 2016 yılında hayalindeki üretim mekanı olan Hemzemin Atölye’yi kurduktan sonra 10 yıldır devam ettiği fotoğraf ve video prodüksiyon işleri son durağı oldu. 2018 itibarıyla da belgesel film alanında üretimine devam etmekte.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :