43. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu

mimarizm.com / 24 Haziran 2019
Dünya Şehircilik Günü'nün 80. yılında, TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın kuruluşunun 50. yılında düzenlenecek olan 43. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu, 7-8-9 Kasım 2019 günlerinde Ankara'da TED Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Kolokyuma bildiri özeti gönderme için son tarih 19 Ağustos 2019.

Kolokyumun Amacı

Planlama meslek alanı hem akademik hem mesleki pratik içerisindeki farklı boyutlarıyla derin bir değişim ve dönüşüm yaşamaktadır. Planlamanın ülkemizde kurumsallaşmasının en önemli ögelerinden Şehir Plancıları Odası'nın Kuruluşunun 50. Yılı'nda, planlama meslek alanındaki sorunları kapsamlı biçimde değerlendirme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Planlama bir varlıktır! Meslek alanımızdaki dönüm noktalarının yakalanabilmesi için, planlamaya yön veren kuramsal tartışmaların gelişimi, uygulama yöntemleri ile aktörlerin değişimi, mesleki örgütlülüğün ve kurumların dönüşümüne bakmak, plancının değişen rolünün de daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Yarım asırlık pratik ve teorik düzlemdeki gelişim ve birikimini temsil eden Şehir Plancıları Odası, ülkemizin politik, ideolojik ve ekonomik sorunlarının derinleştiği bu ortamda, planlamanın kuramsal ve kurumsal köklerini hatırlamak, bunları günümüz sorunlarına yanıt verebilecek şekilde yeniden düşünmek ve meslek alanımızın dönüm noktasındaki rolünü ortaya çıkarmayı önemsemektedir.

Planlama meslek alanı, imar affı gibi yasal düzenlemeler ile içi boşaltılarak araçsallaşma tehlikesi yaşayan imar disiplini içinde, kamu yararını esas alan planlama pratiklerinin terk edilmesi ile toplumdaki temel meşruiyet zemininin de aşınmasıyla karşı karşıyadır. Mesleki eğitim alanında, kadro ve mekan yetersizliklerine rağmen kontenjanların artırılması, zaten kamu ve özel sektörde "planlamanın varlık olarak kabul edilmemesi" yaklaşımının yaygınlaşmasıyla, yoğun bir işsizlik sorunu yaşayan planlama alanındaki riskleri daha da artırmaktadır. Bu nedenle planlama meslek alanının yaşamakta olduğu değişim ve dönüşümleri değerlendirmek, sorunları saptamak ve çözüm önerilerini ayrıntılı olarak ele almak amaçlanmaktadır.

2019 yılında düzenlenecek 43. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu'nun başlığı Planlama, Kavramlar ve Arayışlar olarak belirlenmiştir. Dünya Şehircilik Günü'nün 80. yılında, TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın kuruluşunun 50. yılında düzenlenecek olan Kolokyum, 7-8-9 Kasım 2019 günlerinde, Ankara'da TED Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Kolokyumda sunulacak bildirilerin temaları
-Planlamada kurumsallaşma arayışları
-Planlamada dil arayışları
-Planlamada yeni kavramlar
-Planlamada yöntem arayışları
-Planlamada aktörler ve paydaşlar
-Planlamada karar alma süreçleri/mekanizmaları

Kolokyumda sunulacak bildiri özetleri, özgün çalışmanın bileşenlerini içerecek uzunluk ve kuramsal derinlikte olmalı (en az 500, en fazla 1000 sözcük), ancak yazara/yazarlara ilişkin kimlik tanımlayıcı bilgi içermemelidir. Kolokyuma farklı alanlarda ve sektörlerde çalışan meslektaşlarımızın bildiri sunması ve katılım göstermesi beklenmektedir.

Kolokyum Takvimi
Kolokyuma bildiri özeti gönderme için son tarih: 19 Ağustos 2019
Kolokyum bildirilerinin değerlendirilmesi ve kabul bildirimi: 20 Eylül 2019
Bildiri özet formatı ve bildiri yazar bilgi formlarına linkten ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :