2009 Dünya Mimarlık Günü: "Küresel Kriz Karşısında Mimarların Gücü"

30 Mart 2009
2009 Dünya Mimarlık Günü: "Küresel Kriz Karşısında Mimarların Gücü" "Küresel Kriz Karşısında Mimarların Gücü" teması altında Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) mimarlara sahip oldukları teknik, kültürel, ekonomik ve toplumsal yeteneklerden dolayı, küresel krizin yaşandığı bu dönemde büyük ölçekli görevler almaya çağrı yapılıyor. Bu yıl 5 Ekim'de kutlanacak olan Dünya Mimarlık Günü teması "Küresel Kriz Karşısında Mimarların Gücü" olarak belirlendi.

Projenin ölçeği ve doğası ne olursa olsun, karmaşık ilişkiler mekanizmasının itici gücü olarak tanımlanan mimarların görevlerinden birinin, yeni işveren, yeni arazi, yeni iklim koşulları, yeni program, yeni bütçe, yeni kullanıcılar olarak tanımlanan yeni koşullarda uygun çözümlerin geliştirilmesi olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla çevresel, iklimsel, mali ve toplumsal krizin mimarların yeni teknik, çevresel, toplumsal, ekonomik ve estetik çözümler geliştirmek üzere bir sıçrama tahtası olarak kullanabilecekleri ve içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumda öncü bir rol üstlenmek konusundaki yeteneklerini göstermek açısından bir fırsat olarak değerlendirebilecekleri ifade ediliyor.

2009 Dünya Mimarlık Günü kutlamaları kapsamında UIA üyelerinden, küresel krizin etkilerini azaltmak konusunda mimarların harcadıkları enerjiyi ve geliştirdikleri mimari ve kentsel çözümleri sergileyen çeşitli yerel ve ulusal projeler sunmaları bekleniyor.

Haber, Mimarlar Odası Genel Merkez'in kurumsal web sitesinden derlenmiştir.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :