Tarih Değişikliği: Türkiye’de Modern İç Mekanlar Sempozyumu III

mimarizm.com / 19 Mart 2024
Bildiri ve poster sunumu olmak üzere iki ayrı katılım seçeneği bulunan "Türkiye’de Modern İç Mekanlar Sempozyumu III"ün son bildiri özeti gönderim tarihi 24 Mart 2024 Pazar gününe kadar uzatıldı.

docomomo_tr Ulusal Çalışma Grubu’nun alt komitesi olarak 2019 yılında kurulan İç Mekan Komitesi ilk kez 2020 yılında gerçekleştirilen “Türkiye’de Modern İç Mekanlar Sempozyumu” başlıklı etkinlikle modern iç mekanın daha iyi anlaşılması ve korunması yönünde etkin rol oynayacak geniş kapsamlı ve yaygın katılımlı bir paylaşım ortamı oluşturmayı hedeflemiştir.

Modern iç mekan, Türkiye’de modern hareketin sosyal, kültürel, sanatsal, estetik ve ideolojik yönlerinin daha iyi kavranması için çok boyutlu ve çok disiplinli bir problem alanı sunar. Bu alan, kimi zaman iç mekanın fiziksel sınırları içinde kimi zaman da bu sınırları aşan kentsel, bölgesel ve küresel bağlamlarda modernist söylem ve temsillerle kendini gösterir. İç mekan tasarımı modern mekansallığı, ideolojiyi ve estetiği tecrübe etmeyi ve anlamayı sağlayan önemli bir pratiktir. Dolayısıyla, modern olarak nitelenen tasarım elemanlarının ve iç mekan ögelerinin incelenmesi, tartışılması ve yayılması bu söylem ve temsilleri genişletip derinleştirmek için önemli bir rol oynamaktadır. 

Modern iç mekanın değerinin takdir edilmesi, anlaşılması ve korunması derinlemesine yapılacak araştırmalar ve kapsamlı tartışmalarla sağlanabilir. Günlük yaşamda ve tüketimde modernlik, mahremiyet, verimlilik, ekonomi, konfor ve güzellik gibi kavramların tartışılması bu bağlamda önemlidir. Modernitenin iç mekanda deneyimlenmesini ortaya çıkarmak, korunmasını ve çağdaş tasarımlara yorumlanarak yansıtılmasını teşvik etmek için çok disiplinli araştırmaları ve farklı araştırma yöntemlerini ele almak gerekmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de modern hareketin kamusal ve özel iç mekanları nasıl şekillendirdiğini gösteren ve derinlemesine araştırılmayı bekleyen birçok vaka mevcuttur. Şüphesiz, bu alanda yakın tarihimize ışık tutan her güncel çalışma modernist söylem ve hareketin kodlarını biraz daha çözmemize ve kültürel belleğimizi zenginleştirip gelecek kuşaklara aktarmamıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda, iç mekanlar sanatsal katkıların birleşimiyle birlikte, bir dönemin kültürel durumunu ve bir çağın ruhunu anlamak için olağanüstü kaynaklar sunmaktadır. 

docomomo_tr İç Mekan Komitesi tarafından, TED Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde 10 - 11 Haziran 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye’de Modern İç Mekanlar Sempozyumu III, Türkiye’de modern iç mekan üzerine yürütülen güncel araştırmalar için disiplinler arası bir paylaşım ortamı oluşturmayı hedeflemektedir. Sempozyuma bildiri sunumu ve poster sunumu olmak üzere iki ayrı katılım seçeneği bulunmaktadır.

KURULLAR

DÜZENLEME KURULU

Güliz Öktem Taşdemir (Sempozyum Başkanı), Nur Ayalp, Eren Şansal

DÜZENLEME KURULU YARDIMCILARI

İlkay Aslan, Barış Yakın, Cihat Çağlar, Ruhi Eryılmaz

DANIŞMA KURULU

T. Elvan Altan, Gülnur Ballice, Namık Günay Erkal, Deniz Hasırcı, Umut Şumnu, Zeynep Tuna Ultav

BİLİM KURULU

T. Elvan Altan, Hande Atmaca, Deniz Avcı Hosanlı, Nur Ayalp, Gülnur Ballice, Nilüfer Baturayoğlu Yöney, Efsun Ekenyazıcı Güney, Namık Günay Erkal, Deniz Güner, Neşe Gürallar, Meltem Gürel, Deniz Hasırcı, Bilge İmamoğlu, Ebru Karabağ, Ebru Omay Polat, Güliz Öktem Taşdemir, Lale Özgenel, Selim Sertel Öztürk, Burkay Pasin, Eda Paykoç Özçelik, Yıldız Salman, Pınar Sezginalp Özçetin, Umut Şumnu, Hande Tulum Okur, Zeynep Tuna Ultav, Funda Uz, Elif Yabacı

TAKVİM

Bildiri özetlerinin gönderimi: 24 Mart 2024
Bildiri kabul ilanı: 15 Nisan 2024
Poster tanıtım formlarının gönderimi: 26 Nisan 2024
Poster kabul ilanı: 20 Mayıs 2024
Posterlerin gönderimi: 5 Haziran 2024
Sempozyum: 10 - 11 Haziran 2024

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :