Ege Mimarlık TAMİR Atölye: “İzmir Yaratıcı Tamir İşliği” Katılımcı Çağrısı

mimarizm.com / 14 Temmuz 2020
Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Ulusal Hakemli Dergisi EGE Mimarlık “Tamir” teması kapsamında gerçekleşecek “İzmir Yaratıcı Tamir İşliği” başlıklı atölyeye katılmak için son tarih 20 Temmuz.

İzmir Yaratıcı Tamir İşliği İzmir kentine dair sosyal, toplumsal veya mekânsal hasarlı durumları yaratıcı bozum tekniği* kullanarak görünür hâle getirecek, yaratıcı tamir ile bozulmaları onararak İzmir üzerine yeni spekülatif kentsel alternatifler üretecektir. İzmir Yaratıcı Tamir Ekibi, İzmir’de sorunlu bulduğu durumları interaktif bir çevrimiçi ortamda tartışarak İzmir kenti özelinde kolektif bir İzmir Hasar Tespit Tutanağı oluşturacaktır. Bu tespitlere yönelik kesmek, kazımak, delmek gibi yaratıcı bozum eylemleri ve yama yapmak, dikmek, bağlamak gibi yaratıcı tamir eylemleri geliştirilecektir. Ekip bu eylemleri gerçekleştirebilmek için uygun araçlar tasarlayacak, kendi yaratıcı bozum ve yaratıcı tamir yöntemlerini oluşturacaktır. Bu araçlar çekiç, tornavida, keski, pense, İngiliz anahtarı gibi mevcut bozum ve tamir araçlarının manipüle ve modifiye edilmesiyle tasarlanabileceği gibi, yeni bozum ve tamir aracı tasarımları da geliştirilebilir. Çalışmanın sonunda yaratıcı bozum ve yaratıcı tamir yöntemlerini içeren İzmir Tamir Kılavuzu oluşturulacaktır. Bu kılavuz ileride eklenecek yeni üretimlere açık olacak ve çevrim içi sergi ortamında izlenebilecektir.

* İzmir Yaratıcı Tamir İşliği yaratıcı bozum eylemini kentlerin mevcut dinamiği içerisindeki sorunlu durumlara karşı alternatifler oluşturmak için imkânlı bir eylem olarak görür. Yaratıcı bozum sosyal, toplumsal ve mekânsal hasarlı durumları daha çarpıcı bir şekilde görünür hale getirmeye aracılık eder. Yaratıcı bozum böylelikle eleştiri aygıtı olarak da çalışır. Yaratıcı bozum aracılığıyla kentin ayyuka çıkan kusurları kentin yaratıcı tamiri üzerine düşünmek için imkân yaratır.

Yaratıcı Tamir Ekibi 15 kişiden oluşmaktadır ve Adobe Photoshop, Adobe Illustrator gibi görselleştirme/ grafik tasarım programlarını kullanarak faaliyet göstermektedir. Ekibimiz kent üzerine fikir üretmek isteyen lisans veya lisansüstü tasarım öğrencilerine açıktır.

Başvuru

Katılımcıların, 20 Temmuz 2020 Pazartesi gün sonuna kadar egemim@izmimod.org.tr adresine; atölyeye katılım ile ilgili 100 kelimeyi geçmeyen motivasyon metin ve ad-soyad/meslek-mezuniyet/okul-bölüm-sınıf ile iletişim bilgilerini göndermeleri gerekiyor.

Atölye katılımcılarının seçimi yürütücülerimiz tarafından yapılacaktır.

Yürütücüler: Ayşegül Çakan, Zeynep Dündar, Nurten Özdemir Gökmen, Fulya Selçuk

Atölye Tarihi:

24 Temmuz 2020: 11:00-14:00
25, 26, 27 Temmuz 2020: 15:00-17:00
28 Temmuz 2020: 11:00-12:30

Detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :