Yamas Yunan Tavernası

mimarizm.com / 28 Haziran 2024
Melek Düvenci Architects tarafından tasarlanan Yamas Yunan Tavernası, yemyeşil bir doğada zeytin ağaçları içinde ve tarihi bir atmosfer hissiyatı vererek yemek yemeyi keyfe dönüştürüyor.

Fotoğraflar: Doğa Yusuf Dökdök

Yamas Yunan Tavernası​ Melek Düvenci Architects’in sanatı, kültürü ve doğayı harmanlayarak ortaya koyduğu yenilikçi ve özgün tasarım anlayışını yansıtan bir proje olarak dikkat çekiyor. Mekanın her detayında hissedilen Antik Yunan esintileri, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyor. Titanic Deluxe Golf Belek’te yer alan restoran, hem göze hitap eden estetiğiyle hem de ruhu besleyen atmosferiyle, yemek yemeyi adeta bir sanata dönüştürüyor.

Melek Düvenci Architects ve ekibi, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdikleri farklı ölçeklerdeki mimari ve iç mimari projelerine devam ediyor. Melek Düvenci'nin ve restoran şefi Ömer Avcı'nın 2023'te tamamlanan Yamas Yunan Tavernası​'nın tasarımına dair yorumlamaları Mimarın Göbeği'nde...

Melek Düvenci Architects imzalı projenin tasarımının çıkış noktasında, Antik Yunan tarihinden esinlenilmiş. Yamas Yunan Tavernası’nda vakit geçirecek ziyaretçilerin Yunan kültüründen ve mitolojisinden birçok detayın keşfettirilmesi hedeflenilmiş. Bölgeden çıkan doğal taşlarla örülen ve tarihi bir kalıntı hissi veren yapının girişinde yer alan yığma doğal taşlardan örülmüş yüksek kemer ve sütunlar, arasından geçen ziyaretçilerine mekana girerken antik bir yapıya girmenin gizemini yaşatıyor. 

Yamas Yunan Tavernası’nın yansıma etkisini vurgulamak için çoğunlukla zeytin ağacı olmak üzere, zengin peyzajla su ögesi birleştirilerek dekoratif bir havuz oluşturulmuş. Akşam aydınlatmanın etkisi ile suya yansıyan görüntü ve hasır sarkıt aydınlatmaların sıcaklığı cepheyi daha da çekici hale getiriyor. Karşılama bankosu ve barın bulunduğu kapalı bambu çatılı bölümünde, doğal taş duvarın antik izleri devam ederken, Mimar Melek Düvenci deniz-balık mutfağını vurgulamak için, modern bir akvaryumun bulunduğu alanda, bambu ve hasır gibi doğal ahşap malzemeler ile şık amforalar ve bohem duvar dekorasyonları ile giriş bölümünün ambiyansı güçlendirmiş. 

Doğal taş örme duvarlar yanında köy sıvası kullanılarak iki malzemenin uyumu vurgulanırken, antik Yunan alfabesinden yemek, eğlence, Ege doğası, Yunan kültürüne ait kelimeler kullanılarak oluşturulan dekoratif duvar ve dj kabini yanında yer alan yine yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan metal zeytin ağacı heykel ayrıca sanatın mekanların ruhunu nasıl yansıttığına dikkat çekiyor. Doğal taş örme duvarlarla köy sıvası birlikte kullanılarak bu iki malzemenin uyumu vurgulanan projede aynı zamanda Antik Yunan alfabesiyle yazılmış yemek, eğlence, Ege doğası ve Yunan kültürüne ait kelimelerle süslenen dekoratif bir duvar ve bir DJ kabini de Yamas Yunan Tavernası’nda yer alıyor. 

Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan metal zeytin ağacı heykelini de barındıran projedeki bu unsurlar bir araya gelerek, sanatın mekanların ruhunu nasıl yansıttığını gösteriyor. Melek Düvenci Architects, mekan tasarımı yaparken daha önceki projelerinde de kullandığı gibi, Yamas Yunan Tavernası’nda sanatı kullanmaya özen göstermiş. Bu projede birçok sanatçı ile çalışarak, mitolojik karakterler içeren amforalar, zeytin ağacı heykeli, yan duvarlarda taş formundan soyut insancık heykelleri, nehir içinde dans eden dev yunan mitolojisinden dansçı figürleri özel olarak tasarlanmış. 

Taverna, Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sebeple tasarımının ve yerleşiminin, en önemli odak noktalarını dans, canlı müzik ve eğlence şekillendirmiş. Merkezde dans ve tabak kırma gösterileri için bir sahne ve onun etrafından herkesin görebileceği bir düzen ve nehir kenarında, kemerli duvarların önünde doğal taş sedirlerle farklı oturumlar oluşturulmuş. Koyu renkli masif mobilyalara güzel bir fon olarak kullanılan dökme mozaik zemin, yine bölgeden çıkan açık renkli taşlar kullanılarak yapılmış. Yunanistan ve Ege bölgesinin simgesi olan zeytin ağaçları mekanın girişinde bulunan durgun dekoratif havuz içinde ve oturma bölümleri ile sahnenin yer aldığı restorantın iç kısımlarında da kullanılırken, ağaçlardan sarkan doğal rattan aydınlatmalarda bohem bir yunan tavernası hissi pekiştirilmiş. Eski evlerden çıkma masif ağaçlardan yapılmış pergolalar, begonvil sarmaşıklarının büyüyerek kendilerini sarmalarını hedeflemiş.

Menünün ve sunumlarının Yamas’ın tasarımı ile şekillendiğini ifade eden Şef Ömer Avcı, yoğun ve uzun süren ekip çalışmalarını paylaştı:

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1991 yılından bu yana Antalya'da ikamet etmekteyim. Küçük yaşlarımdan itibaren mutfağa olan ilgim 15 yaşımda mutfağa çırak olarak başlamam ile sonuçlandı. Çeşitli restoran ve otel tecrübelerimim ardından 2007-2010 yılları arasında Titanic Beach Resort Otel ile Titanic Hotels grubundaki serüvenim başladı. Ve 2013 yılından itibaren Titanic DeLuxe Golf Belek'te görevime devam etmekteyim.

Melek Düvenci ve ekibinin iç mekan tasarımında Antik Yunan tarihinden esinlenmesi sizin için ne ifade ediyor?

Türk ve Yunan Tarihi uzun bir tarihsel geçmişe dayanmaktadır. Türk ve Yunan milletleri yüzyıllar boyu Ege bölgesinde iç içe bir yaşam sürmüşlerdir. Bu birliktelik bir çok alanda ortak özelliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Şu anki popüler kültür arasındaki mutfak sanatı hala iki toplum arasında birleştirici bir unsur olmayı sürdürmektedir. Bunun bilincinde olmak ve sanatımızı bu şekilde ifa etmek benim ve ekibim için ayrı bir gurur ve neşe kaynağıdır. 

Yamas Yunan Tavernası'nın menüsünden bahseder misiniz? Oluşturma süreciniz hangi sıklıkla değişti, her geldiğimizde bulabileceğimiz lezzetler var mı mesela?

Öncelikle menümüz bir yıllık emeğin ve ekip çalışmasının sonucudur. Yamas’ın taş duvarları yükseldikçe menümüz de şekillendi ve son halini aldı. Bu süreçte en çok dikkat ettiğimiz husus Yunan ve Ege mutfağının füzyonlaştırılmasıdır. Menümüz şefin güne özel olarak Ege bölgesinden temin ettiğimiz taze ot çeşitleri ve soğuk sıkım zeytinyağı ağırlıklı mezeleri ile başlamaktadır. Devamında yine Ege denizinin lezzeti eşsiz olan Jumbo karides, baby kalamar ızgara ve güveçte yumuşacık ahtapot sunumuyla sizleri ana yemek sürecine hazırlıyoruz. Son olarak ana yemeklerimizde Ege denizinden olta ile tutulmuş mevsimine göre Yamas’ın gizli tarifi ile marinasyonu sağlanmış balık çeşitlerimiz ile süreci tamamlıyoruz. Bu esnada başlayan Sirtaki gösterimiz sırasında tatlı çeşitlerimizin ve mevsim meyvelerinin tadını çıkartabileceğiniz eşsiz bir geceyi noktalıyoruz. Renovasyonu ilke edinmiş ekibimiz ile sizlere her gelişinizde mevsimine göre özel reçetelerle hazırlanmış menülerimiz ile eşsiz bir Yunan gecesi yaşatacağımızın garantisini veriyoruz.

Mekanın tasarımı ya da bir detayı size ilham veriyor mu? Yemek sunumlarına ya da menüye yansıyor mu?

Evet. Kesinlikle menümüz ve sunumlarımız Yamas’ın tasarımı ile şekillendi. Bu noktada en çok özen gösterdiğimiz konulardan tanesi de mekan ile aynı ruhu yakalamak için özel olarak ürettirdiğimiz zeytin ağacından sunum tahtalarımız, demir döküm lavalarımız, kaliteli, şık ve aynı zamanda sade görünümü ile misafirlerimizi şehrin kalabalığından uzaklaştırdığımız porselenlerimiz ile sunumlarımızı taçlandırdık. 

Sanat ile iç içe bir mekan. Birçok sanatçı ile çalışılmış. Menüye, sunumlara, size ve ekibinize bu yaklaşım nasıl yansıyor? Bu konudaki fikirleriniz nelerdir? 

Böylesine sanatsal bir mekanı mutfak sanatı ile birleştirmek gerçekten yoğun ve uzun süren bir ekip çalışmasının sonucu. Menümüzde ve sunumlarımızda bunum bilinci ve sorumluluğu ile aynı zamanda alanında profesyonel olan birbirinden eşsiz ekip arkadaşlarımız ile hergün ilk günkü heyecanı taşıyarak kıymetli misafirlerimizi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Menüde favori lezzetleriniz nelerdir? 

Aslına bakarsak menümüz baştan sona bizim ve kıymetli misafirlerimizin favorilerinden oluşuyor. Bunun temel nedeni tüm menümüzün Yunan ve Ege adalarının esintilerini taşıyor olması, önünüze gelen her bir tabakta zeytinyağının ve çeşitli ege otlarının hafifliğini hissettiriyor olması. Bu yüzden bir lezzeti öne çıkarmak menümüzde ki diğer özel lezzetlere haksızlık olacaktır. Buna ne benim ne de misafirlerimizin gönlü el vermez. 

*

Ürün ve Malzeme Bilgisi

Zemin: Microtopping – FOX BAU 
Cephe Boyası: Köy sıvası efektli dekoratif boya – Deco Planet
Aydınlatma: Bahar Aydınlatma 
Mobilya: Hita Konsept – Uzaq Home
Kumaşlar: JAB – Outdoor
Ağaç Heykel: Demir ve tel ile zeytin ağacı yorumu – Ali Savıcı
Kırmızı Heykeller: Sanat Kolektif


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :