Tasarım İllüzyonu

mimarizm.com / 19 Şubat 2019
Monokrom tasarımıyla insanda iki boyutlu izlenimi yaratan Seul’daki bu kafe, ziyaretçilerini çizgi film karakterlerinin dünyasına götürüyor. Kafe, ilginç tasarımı sayesinde kısa zamanda dünyaca ünlü bir Instagram fenomenine dönüşmüş.

Günümüzde insanlar sadece kahve içmek için kafeleri ziyaret etmiyorlar. Bir kahve dükkânın diğer yüzlerce kafe arasından öne çıkıp müdavim edinebilmesi için öncelikle özgün bir iç mekân kurgusuna ve farklı estetik niteliklere sahip olması gerekiyor. 

Bugünlerde Instagram'a layık bir mekân yaratmak da işletmenin kendini diğerlerinden farklı kılmasının yollarından biri. Seul'deki Café Yeonnam-dong da bu şekilde ünlü olmuş. Kafenin iç mekan tasarımı 2 boyutlu bir çizgi film gibi görünecek şekilde tasarlanmış. Tabaktan bardaklara, mobilyalardan mutfak gereçlerine kadar kafedeki her şey iki boyutlu bir görünüme sahip. Mekân, ziyaretçilere çizgi film karakterlerinin dünyasına girmiş oldukları hissini vererek optik bir yanılsama yaratıyor.

Siyah ve Beyaz Çizgilerle Optik İllüzyon

Kafenin monokrom tasarımı ve kıvrımlı çizgileri, mekânın iki boyutlu olduğunu düşündüren optik bir yanılsama yaratıyor. Küçük metrekareye sahip olmasına karşın, Instagram nedeniyle kafe oldukça fazla üne sahip. Dünyanın her yerinde karikatürize tasarımı sayesinde kendine isim yapan kafenin sahibi Lee, “Kafeyi yaratırken eşsiz bir konsept yaratmaya çalıştık. Kore’de daha önce hiç görülmemiş, hatta dünyada olmayan bir tarz oluşturmaktı amacımız” diyor. 

Kafede, birçok  karikatür benzeri mobilya ile dekore edilmiş sekiz koltuklu, kapalı bir alan bulunuyor. Dokuz koltuklu açık oturma alanı da aynı temayı izliyor. Yeonnam-dong bölgesinde yer alan küçük kahve dükkanı adını adresinden alıyor. Kafede ayrıca, kruvasanlardan sandviçlere, yoğurtlu smoothie'lerden yeşil çaylı latte’lere kadar birçok lezzetli yiyecek ve içecek sunuluyor  

Artık dünyaca ünlü olduğu için kafe, bayilikler vermeyi de düşünüyor. 

Görseller Cafe Yeonnam-dong izniyle

Bu haber Arch20’den derlenmiştir. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :