Türkiyeli Öğrenciler Incheon Kentsel Tasarım Yarışması'nda Üçüncülüğe Değer Görüldü

mimarizm.com / 06 Aralık 2010


Kore'deki Incheon metropoliten kentinin dünya klasmanında hem işlevsel olarak hem de üstlendiği rol anlamında öne çıkarılması amacıyla üçüncü kez düzenlenen "Incheon Uluslararası Kentsel Tasarım Öğrenci Yarışması"nın 2009 yılı kazananları belli oldu.

"Yeni teknolojilerin, çevre ve insanın uyum için bir araya geleceği fütüristik bir kentsel eko-topluluk yaratmak" temalı yarışmaya ‘Ecorea' başlıklı proje ile katılan Serengül Ülker, Özgen Demirbağ, Pınar Öktem ve Can Özkan, üçüncülük ödülü olan 'Bronze Prize'a değer görüldü.

‘Ecorea' projesi hakkında:

İsmini, ‘Ekoloji' ve ‘Kore' (Corea) kelimelerinin birleşiminden alan proje, planlamanın ana taşlarından ‘ekoloji'ye vurgu yaparak, doğa ve ileri teknoloji bir araya getiriyor.

Planlanması istenen toplam alanı altı toprak dilimine ayıran projede deniz, bu dilimlerin arasına girebildiğinden, normal bir kıyıya nazaran suyla daha iyi bir etkileşim sağlanıyor.

Denizin doldurulmasıyla elde edilen alan ofis kullanımı için öngörülürken, istenildiğinde kolayca doğaya ulaşılacak fütüristik bir tasarım yaratılmış. Projenin yaratıcıları ‘Ecorea'yı, "gelecekte oluşabilecek farklı ama kesinlikle konforlu ve pratik bir yaşamın doğal yaşamla en uyumlu hali" olarak tanımlıyor.

Proje raporunun tamamını okumak için tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :