Tasarımda "Akıllı Taş" Devri

mimarizm.com / 22 Mayıs 2015


İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl 4.'üncüsü gerçekleştirilen Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Profesyonellerin bir, öğrencilerin ise beş farklı kategoride projelerini sergilediği yarışmada dereceye girenler toplam 175 bin TL ödül kazandılar.


Ödül töreninde bir konuşma yapan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu , dört yıldır düzenledikleri Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın amacını, geleceğin mimarları olan öğrencilere Türk doğal taşlarını tanıtmak, çizecekleri projelerde bu taşları kullanmalarını teşvik etmek olduğunu söyledi. Öğrencilerden bundan sonraki yarışmalarda da üretilebilecek projeler çizmelerini isteyen Kahyaoğlu, "Bizler taşları ocaklardan verimli çıkaralım, sizler de verimli projeler çizin, böylece bu zenginliklerimizin ulaşabileceği en yüksek fiyatlarla değerlendirelim. Çünkü bu kaynakların yeniden oluşması zor" diye konuştu.

51 üniversiteden 661 proje yarıştı

Toplam 661 projenin katıldığı yarışmada 643 proje değerlendirildi. 353 proje profesyonel, 290 proje ise öğrenci kategorisinde yarışırken, 51 üniversiteden projenin yarışmaya katılması dikkat çekti. Üniversiteler arasında 105 proje ile Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi ilk sırayı aldı. Onu 96 proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi izledi.

Cadde ve parklardaki mermerler insanı ısıtacak

Profesyonel kategorisini Özgün Yücetürk, Benek Çinçik, Tuba Özkan ve Emre Özdemir, ortak çalışmaları olan "Termolit" ile kazandı. Taşın ısıl yapısının değerlendirildiği projedeki, mermer banklar ve mobilyalar kışın ısıtma, yazın ise serinletme özelliğine sahip.

Öğrencilerin yarıştığı Türk Hamamı ve Banyo kategorisinde Gülesin Özkoç – Burak Bozok (ODTÜ), Peyzaj ve Mobilya kategorisinde Kemal Şahin Yılmaz (MSGSÜ), Yer Döşemeleri ve Duvar Kaplamaları kategorisinde Nazım Dağdeviren – Emel Topuz (Kocaeli Üniversitesi), Otel Lobisi ve AVM Girişi kategorisinde Emre Günay – Soyer Bayraktar (Karadeniz Teknik Üniversitesi) ve Kutsal Mekan kategorisinde ise Ömer Yeşildal (Abant İzzet Baysal Üniversitesi) birinci oldu.

Profesyonel kategorinin birincisi 20 bin, öğrenci kategorilerinin birincileri ise 10'ar bin lira para ödülü kazandılar. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı, dereceye giren ve başvuranlar arasından seçtiği öğrencilere aylık 1.500 dolar burs ile 2 yıl yurtdışında ücretsiz eğitim imkanı sağlayacak.


Profesyonel Kategori Birincileri:


Özgün Yücetürk, Benek Çinçik, Tuba Özkan, Emre Özdemir


Öğrenci Kategorisi Birincileri:


Türk Hamamı ve Banyo: Gülesin Özkoç – Burak Bozok (ODTÜ)Peyzaj ve Mobilya: Kemal Şahin Yılmaz (MSGSÜ)Yer Döşemeleri ve Duvar Kaplamaları: Nazım Dağdeviren – Emel Topuz (Kocaeli Ünv)Otel Lobisi ve AVM Girişi: Emre Günay – Soyer Bayraktar (Karadeniz Tek.Ünv.)Kutsal Mekan: Ömer Yeşildal (Abant İzzet Baysal Ünv.)
  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :