Nâzım Hikmet Anısına "Yazıdan Görsele" Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 03 Haziran 2020
Mimarlar Odası Ankara ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından, Nâzım Hikmet’in ölüm yıldönümü olan 3 Haziran’da, görsel bir anma oluşturmak hedefiyle düzenlenen “Nâzım Hikmet Anısına ‘Yazıdan Görsele’ Tasarım Yarışması”nda dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen tasarımlar belirlendi.

Defne Kıran

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen “Nâzım Hikmet Anısına ‘Yazıdan Görsele’ Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Nâzım Hikmet’in ölüm yıldönümünde, (3 Haziran), şairin eserlerinden yola çıkarak onun duygu, düşünce ve hayallerini bugüne taşıyacak görsel bir anma oluşturmayı amaçlayan yarışmada, dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen tasarımlar belirlendi.

Yarışmaya 180 tasarım katıldı

Mimarlık, grafik tasarım, güzel sanatlar, resim, iletişim gibi pek çok farklı disiplinden herkesin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmada, raportörlüğe 157 katılımcıdan toplam 180 adet tasarım ulaştı. Tüm çalışmalar rumuzları silinip, yerine sıra numarası verilerek jüri üyelerinin değerlendirmesine sunuldu.

Behiç Ak, Emre Senan, Linda Nihan Lafcı, Reyya Advan, Selçuk Demirel, Yılmaz Aysan ve Zeynep Oral’dan oluşan seçici kurul tasarımları; alıntı yapılan eserin (şiir, tiyatro oyunu, mektup, roman, öykü, fıkra, masal, senaryo, inceleme yazısı) Nâzım Hikmet’e ait olması, görsel tasviri yapılan alıntının tasarımda yazılı olarak yer alması ve tasarımın bir parçası olması, seçilen eserde geçen ve görsel tasviri yapılan bölümün tasarımda soyutlamasının yapılmış olması, tasarımın sade, özgün ve klişelerden uzak olması kriterlerini gözeterek değerlendirdi.

4 eser eş değer ödüle layık görüldü

İlk etapta, seçici kurul üyelerinin değerlendirmesine sunulan 180 tasarımdan en az üç üye tarafından oy verilen 42 tasarım, ikinci tura taşındı. İkinci turda, bu kez 42 tasarım arasından en az beş üyenin oy verdiği 24 tasarım bir üst tura geçti. Yapılan son tur değerlendirmede, 24 tasarım arasından öne çıkan 4 eser belirlenerek, bu tasarımların her birinin eşdeğer ödülle ödüllendirilmelerine oy birliği ile karar verildi.

Buna göre,

- defne rumuzuyla Defne Kıran, (40 numara): Nâzım Hikmet tasvirinin özgün şekilde işlenmesi nedeniyle,

- 905862 rumuzuyla Carilla Karahan, (58 numara): Alıntı yapılan şiirde Nâzım Hikmet’in güneşle olan ilişkisinin klişelerden uzak farklı bir yorumla yansıtılması nedeniyle,

Carilla Karahan

- arch123 rumuzuyla Fulya Ersöz, (139 numara): Deniz tasvirinin farklılığı ve tasarımın yalın anlatımı nedeniyle,

Fulya Ersöz

- 183HYKrumuzuyla Habip Yılmaz, (150 numara): Tasarımda seçilen eserin tipografik anlatım ile şiirin başlığının ve ritminin ilk bakışta hissettirecek şekilde tasvir edilmesi nedeniyle, eşdeğer ödüle değer görüldü.

Habip Yılmaz

Seçici Kurul üyeleri tarafından sergilenmeye değer görülen tasarımların sahipleri ise şu isimlerden oluştu: Emir Kerim Yalız (5 numara), Eray Onuk (8 numara), Elif Dede (10 numara), Fatih Eyice - Yusuf Gül - Semih Seven (17 numara), Ayça Betin (18 numara), Koray Ulusoy (20 numara), Ece Sektioğlu (25 numara), Yiğit Karcı (34 numara), Özgür Ustaoğlu (39 numara), Ferhat Bulduk (53 numara), Emel Subaşı (54 numara), Ferhat Bulduk (55 numara), İsimsiz (57 numara), Sıla Güngören (59 numara), Leyla Büyükdağ (69 numara), Ayça Arıkan (71 numara), Dilara Erkaya (81 numara), Rumeysa Yılmaz (86 numara), Esin Erden Tanıl (88 numara), Fatma Zeyneb Önsiper - Gül Ağaoğlu Çobanlar (89 numara), Yasemen Akça (90 numara), Ceren Metin (93 numara), Sarp Serhat Çetin (96 numara), Sena Duran (103 numara), Ali Ayvacı (109 numara), Betül Yılmaz (114 numara), Aygen Erol (116 numara), Cansu Karaman (156 numara), Ayşe Şimşek (157 numara)

Jüri raporu ve sergilemeye değer görülen eserler için tıklayın

Bugün (3 Haziran) saat 16.00'da yarışmada ödüle ve sergilemeye değer görülen eserlerin yer aldığı bir sergi ve Nazım Hikmet anması gerçekleştirilecek. Seçici Kurul üyeleri Behiç Ak, Emre Senan, Linda Nihan Lafcı, Reyya Advan, Yılmaz Aysan, Selçuk Demirel ve Zeynep Oral'ın katılımıyla büyük şair Nazım Hikmet'in yaşamı, eserleri ve düşünceleri üzerine söyleşi ve 'yazıdan görsele' dönüşen tasarımlar ile kolokyum niteliğinde değerlendirmeler yapılacak.

Zoom Online Etkinliği kayıt linki: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIvf-2hrjMsH9Ktei2Yn9Zv-TtvALTIRjo8


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :