MimED 2015'in Ödül Töreni ve Kolokyumu Taşkışla'da Gerçekleşti

mimarizm.com / 08 Aralık 2015
MimED 2015 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri, 7 Aralık'ta Taşkışla'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül töreni ve kolokyumun açılış konuşmasını MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arda İnceoğlu gerçekleştirdi. Ülke genelinde tüm mimari stüdyoların üretimlerini bir arada görmemize imkan veren yarışmanın önemine değinen İnceoğlu, yarışmada aslında bir kaybedenin olmadığını, mimarlığın gri bir bölge olduğunu ve farklı bir jüri olsaydı sonuçların da çok büyük oranda farklılaşabileceğini söyledi. Daha sonra mimarlık eğitimi ile ilgili konuşmaya devam ederek üniversitelerin geçirdiği değişimi anlattı. Üniversitelerin temel olarak bilginin korunması, dağıtılması ve üretilmesinde görev aldığını söyleyen konuşmacı, günümüzde üniversite eğitiminin yanında informal eğitimin de bireylerin gelişiminde büyük rol oynadığının altını çizdi. "Önemli olan konu, bu değişen eğitim anlayışına üniversiteler ne şekilde tepki vererek kendilerini geliştircekler" diyen İnceoğlu, bu duruma tepki olarak üniversiteleri tek doğrunun, dogmaların olduğu bir meslek okulu haline dönüştürmeye çalışmanın çok tehlikeli olduğunu söyledi. Üniversiteyi, öğretme değil interaktif bir şekilde öğrenmenin gerçekleştiği, tek doğrunun değil çoğulluğun olduğu, herkese kendi doğrularını bulması için özel bir eğitimin verildiği ortam olarak tanımlayıp bu ideal duruma erişmenin zorluğunu vurguladı. Yine de "Bu tür sergileri gördüğüm zaman insanlığa dair inancım artıyor" diyen mimar, öğrencilere önerileriyle konuşmasını sonlandırdı: "Yaşlılara inanmayın. Kendi doğrularını empoze etmeye çalışanlara da inanmayın. Başkalarının doğrularını değil, kendi yanlışlarınızı yapmaktan korkmayın!"

Arda İnceoğlu'nun konuşmasından sonra ise yarışmanın jürisi, değerlendirme süreçlerine dair deneyimlerini aktardı. Jüri Başkanı Prof. Dr. Oya Pakdil yarışmaya 549 projenin başvurduğunu, toplamda ise 29 projenin ödüllendirildiğini söyledi. Beklediklerinden çok daha fazla projenin geldiğini ve bundan duydukları mutluluğu dile getirerek ilk olarak 5er kişiden oluşan iki gruba ayrılarak projeleri değerlendirdiklerini ancak tur atlayacak projelere iki grubun da ortak olarak karar verdiğini ve en sonda ise bir şey kaçırmamak adına her jüri üyesinin tüm paftaları tekrar gözden geçirdiğini belirtti. Jüri üyelerine ve raportörlere süreç boyunca verdikleri emek için teşekkür eden Pakdil'in konuşmasından sonra ödül törenine geçildi.

Ödül kazananların listesi;

1.Sınıf Kategorisi
Başarı Ödülü  Nida Ekenel - İTÜ
Teşvik Ödülü  Şengül Has / MEF Üniversitesi 1.Sınıf Öğrencileri
Jüri Özel Ödülü  Pelin Aslıhan Yüksel - İTÜ
Beatrice Boukouito Coulibaly- Gediz Üniversitesi
Begüm Saral - İTÜ
Beril Konuk, İdil Bayar, Kemal Gülcü, Nihan Kurtoğlu, Sıla Yılmaz, Sinem Gücüyeter - İstanbul Bilgi Üniversitesi

2.Sınıf Kategorisi
Başarı Ödülü  Baran Aybars - İTÜ
Teşvik Ödülü  Gülsün Ecem Durukan - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Jüri Özel Ödülü Mehmet Horunlu - İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi
Merve Şahin - ODTÜ
Ayşe Setenay Özsoy- TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Zeynep Şahin - İTÜ
Yusuf Ertaş - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

3.Sınıf Kategorisi
Başarı Ödülü  Ömer Faruk Polat - MSGSÜ
Teşvik Ödülü  Serdar Ayvaz - İTÜ
Jüri Özel Ödülü Yusuf Enes Mete - İTÜ
Arif Aktaşlı - İTÜ
Ayşe Merve Çilingir - İTÜ
Ayşe Merve Çilingir - İTÜ
Seda Yüksel - İTÜ
Hüma Şahin - İTÜ
Merve Dokumacı - İTÜ
Bengisu Derebaşı, Özge Doğan, Juan Arago Diaz - ODTÜ

4.Sınıf Kategorisi
Başarı Ödülü  Buse Özçelik - İTÜ
Teşvik Ödülü  Sevda Kütük - Gazi Üniversitesi
Jüri Özel Ödülü  Şevki Topçu - YTÜ
Derya Bayar - İTÜ
Emre Üngör - İTÜ
Aslı Alp - ODTÜ

Törenden sonra kolokyumda jüri üyeleri, yoğun geçen değerlendirme sürecinden ve bu yarışmada jüri üyesi olarak bulunmanın kendi akademik ve pratik hayatlarına olan katkılarından bahsettiler. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Aslan ise yarışmada 4.sınıf kategorisindeki düşük katılımdan bahsetti. Bitirme projesi öncesinde çok kıymetli mimari projelerin üretildiğini belirterek bu projelerin yarışmaya katılımını arttırmak için çalışılması gerektiğini söyledi. 

Etkinlik kolokyumdan sonra düzenlenen kokteyl ile devam etti. Yarışmaya katılan projelerin sergisini, Taşkışla'da 203 koridorunda görebilmek mümkün.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :