Leyla Gencer Heykeli Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Beşiktaş Belediyesi / 11 Aralık 2009


Beşiktaş Belediyesi'nin Leyla Gencer anısına düzenlediği "Leyla Gencer Heykeli Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Dereceye girenlere ödülleri Beşiktaş Sanat Galerisi'nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal yarışmanın ödül töreninde, amaçlarının sadece Türkiye değil, tüm dünya müziği için büyük bir değer olan Leyla Gencer'in anısını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu belirtti. Ünal, dünyanın ''La Diva Turca'' unvanını vererek ayakta alkışladığı Leyla Gencer'in anısına düzenlenen heykel yarışmasının büyük ilgi gördüğünü vurgulayarak, ''Yarışmaya başvuran eserleri, uzman jürimiz titizlikle inceledi ve her biri birbirinden başarılı tasarımlar arasında karar vermekte zorlandı. Fulya'ya dikmeye karar verdiğimiz birinci olan eserin Leyla Gencer'in anısını en iyi ve canlı şekilde yaşatabileceğine inanıyoruz'' dedi.Törende sanatçılara ödüllerini, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal takdim etti. Birinci olan heykeli tasarlayan Önder Büyükerman, Leyla Gencer'i uzun yıllar pek çok eseri seslendirdiği La Scala sahnesinde tasvir etmek istediğini vurguladı. Birinciliğe layık görülerek 22 bin TL'lik para ödülünün de sahibi olan Önder Büyükerman'ın eseri, Fulya'da BJK Plaza önündeki yeşil alana dikilecek.

İkinci Hüseyin Suna 15 bin TL, üçüncü Hüsnü Ertuğ Atlı ise 8 bin TL para ödülü kazandı. Mansiyon alan Ümit Öztürk'e de 5 bin TL para ödülü verildi.

Yarışmada dereceye giren eserler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Rahmi Aksungur başkanlığında, Prof. Dr. Vedat Somay, Prof. Dr. Nilay Büyükişleyen, Prof. Dr. Ferit Özşen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü'den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :