GROHE Design Series Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 09 Temmuz 2013

GROHE'nin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri arasında düzenlediği GROHE Design Series tasarım yarışması sonuçlandı.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü, İç Mimarlık ve Grafik Tasarım bölümlerinde okuyan 15 öğrencinin, her bölümden bir kişi olmak üzere oluşturduğu 3'er kişilik 5 grup arasında gerçekleştirdiği ve Home Spa tasarımlarının konu edildiği yarışmayı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencisi Alper K. Çiftçi, İç Mimarlık bölümü öğrencisi Esin Ekincioğlu ve Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Bilun Bilman'dan oluşan ekip  "The Fifth Element / Beşinci Element" temalı projesiyle kazandı.

GROHE'nin tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Flowers, Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Lina Varytimidou, GROHE Türkiye'den İç Mimar Zeynep Gökçe Döner ve MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk'tan oluşan jüri, 27 Haziran'da düzenlenen toplantıda finale kalan iki projeyi yeniden değerlendirerek, "Fifth Element" temalı projeyi birinci seçti.

Yurtdışında bir aylık staj kazandılar

GROHE Design Series tasarım yarışmasında kazanan gruptaki öğrenciler bütün masraflarının karşılanacağı yurtdışında bir aylık bir staj yapma olanağına kavuştu.


Alper K. Çiftçi ve Bilun Bilman

Grupta yer alan öğrencilerinden Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencisi Alper K. Çiftçi bir aylık stajını Paul Flowers'ın yönettiği Almanya'nın Dusseldorf kentindeki GROHE Tasarım Merkezi'nde yapacak. İç mimarlık öğrencisi Esin Ekincioğlu ve Grafik tasarım bölümü öğrencisi Bilun Bilman ise kazandıkları bir aylık stajı yurtdışında kendi alanlarına uygun faaliyetler gerçekleşen GROHE merkezlerinde tamamlayacaklar.

Beşinci element; insan ruhu

Ödüllü proje, evreni oluşturan ve aynı zamanda Türk banyo kültüründe de yeri olan dört element ve bu elementlerin birleşmesinden ilham alınarak hazırlandı. "A Timeless Journey to the Rebirth" mottosundan yola çıkarak oluşturulan projedeki tüm ürünlerin GROHE Grandera ile bütünlük sağlaması hedeflendi.

Dört temel element olan toprak, su, ateş ve hava, GROHE Home Spa içerisinde de farklı alanlara ayrılan ve tüketicinin kullanım ihtiyacına göre şekillenen bölümleri simgeliyor. Türk banyo kültüründe de yeri olan bu elementleri kullanarak bir bütün oluşturan projede, beşinci elementi oluşturan insan ruhunun ise, mekandaki öğelerle etkileşime geçerek onları tamamlayan bir unsura dönüşmesi öngörüldü.

Tasarımlarda yeni batarya koleksiyonu Grandera kullanıldı

GROHE Design Series tasarım yarışmasına katılan öğrenciler, geliştirdikleri Home SPA tasarımlarında GROHE'nin özel tasarımlı batarya koleksiyonlarına eklenen Grandera serisini kullandılar. GROHE'nin Mart ayı başında Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen ISH 2013 Fuarı'nda lansmanını yaptığı Grandera serisi, modern tasarımı zamanın ötesine taşıyan estetik ile bir araya getirerek ihtişamlı bir nostalji hissi uyandırıyor. GROHE SPA™ ürün gamının yeni yıldızı olarak konumlandırılan Grandera, eşsiz tasarımı, uzun ömürlülük, fonksiyonellik ve sürdürülebilirlik ile bir araya getiriyor. Bu özgün tasarım unsurları, bataryalardan duş ve aksesuarlara kadar serideki tüm ürünlerde kendini gösteriyor. Çeşitli geometrik şekilleri, tasarım tarzlarını ve dönemleri harmanlayan Grandera, ister klasik, ister çağdaş, isterse modern banyo dekorları ile kolaylıkla kombine edilebiliyor. Krom ve krom/altın kaplama seçenekleri de her zevke uygun alternatifler sunuyor. Tasarımı, mühendisliği ve üretimi Almanya'da gerçekleştirilen koleksiyon, şirketin ‘Alman Malı' damgasını taşıyor.

Türkiye yarışmanın ikinci ev sahibi

İlk kez geçtiğimiz yıl Beyrut'ta ALBA Üniversitesi öğrencileri arasında düzenlenen GROHE Design Series tasarım yarışması bu yıl Türkiye'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri ile gerçekleştirildi. Tasarım alanındaki üniversite öğrencilerinin yaratıcı çalışmalarını teşvik etmeyi, desteklemeyi ve ödüllendirmeyi hedefleyen yarışma, öğrencilere GROHE'nin tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Flowers ile bir arada çalışma fırsatı sundu. Flowers bu süreçte, projeye katılan 15 öğrenci ile bir araya gelerek, öğrencilere GROHE'nin "Home SPA" konsepti ve tasarımda kullanacakları Grandera ürün serisi konusunda bilgi verdi. Ayrıca GROHE Design Series projesi için yarışmacı grupların katıldığı ve gerçekleştirdikleri yaratıcı çalışmaya baz oluşturan beyin fırtınası oturumuna liderlik etti. Yarışma ile GROHE, öğrencilerin bireysel yeteneklerinin ve öğrenim gördükleri alanlardaki becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefledi.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :