En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 25 Haziran 2019
Dördüncüsü gerçekleştirilecek "Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu" kapsamında düzenlenen "En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması" sonuçlandı.

Bir Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan “Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu'nun (International Sustainable Buildings Symposium-ISBS) dördüncüsü, 18-20 Temmuz 2019’da Dallas-Teksas/Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi konsorsiyumunda, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects-AIA Dallas) ve ABD Yeşil Binalar Derneği (U.S. Green Building Council- USGBC) işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. 

Sempozyum; Türkerler Enerji, Akça Enerji, Maspo Enerji, Zorlu Enerji ve Soyak Enerji'nin gümüş sponsorluğunda; Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) bronz sponsorluğunda; Aras Kargo'nun ürün ve hizmet sponsorluğundave Türkiye Tesisat Mühendisleri Derneği’ni nstratejik ortaklığındagerçekleştirilmektedir. Etkinliğe İHA, Interpress, mimarizm - Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu, Yapı Mimarlık Tasarım Kültür Sanat Dergisi, yapi.com.tr, Branding Türkiye ve Popüler Bilim Dergis imedya destekçisi olarak katkı sağlamaktadır. Sempozyumun resmi havayolu Türk Hava Yolları’dır.

Bu yıla özel olarak Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects-AIA Dallas) ve ABD Yeşil Binalar Derneğinin (U.S. Green Building Council- USGBC) her yıl düzenli olarak organize ettiği “North Texas Sustainable Showcase (NTSS 2019)”etkinliği, “Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu (International Sustainable Buildings Symposium-ISBS 2019) ile birlikte organize edilmektedir.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve sempozyumun bir geleneği olarak gelecek yıllarda da düzenlenmesi planlanan “ISBS2019 Sürdürülebilirlik Ödülü - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması (ISBS2019 Sustainability Award - Best Sustainable Practices Competition)” organize edilmiştir. Yarışmaya toplam 37 adet proje aday olarak katılmış, 18 kategoriden 3’ünde başvuru gelmemiş, 2 proje ise yeterlilikleri sağlayamadığı için kabul edilmemiştir.

Yarışmanın jürisi Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Konseyi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nden kent ve yapı uzmanlarından oluşmaktadır. Jüri yarışmaya katılan her kategoriyi kendi içerisinde değerlendirmiş; projeleri kent vizyonlarındaki yeri, küresel ölçekte gerçekleştirilen diğer projelerle kıyaslama, sürdürülebilirlik, etkin ve verimli çalışma, çevresel hassasiyet, uygulanabilirlik, tasarım, şehre ve topluma katacağı değerler, uygulama biçimleri, ortaklık/paydaşlık yapısı ve yeni getirilen yaklaşımlar açısından incelemiştir. Yapılan değerlendirme sonrasında 15 kategoride birincilik ödülü ve 4 adet Jüri Özel Ödülü belirlenmiştir.

“ISBS2019 En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması” Kategorilerive Kazanan Projelerin Listesi

Sürdürülebilir Enerji: Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu Projesi / Manisa Alaşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Konut: Hep İstanbul Projesi / Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Tic. A.Ş.
Sürdürülebilir Ofis: Yargıtay Başkanlığı Hizmet Binası Projesi / T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Sürdürülebilir Sağlık Yapısı: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Projesi / T.C. İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi - İPKB
Sürdürülebilir Yapı Malzemesi: Geri Dönüştürülebilir Tunex - Atık Kauçuktan Yangına Mukavim Ses ve Isı Yalıtım Malzemesi Üretim Projesi / DKM İnşaat ve Danışmanlık Sanayi Tic. A.Ş.
Sürdürülebilir Tesis Yönetimi: Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Binası Projesi / Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Gayrimenkul Geliştirme: TANAP Gölbaşı Ana Kontrol Merkezi Projesi / PROMER Müşavirlik Mühendislik A.Ş.
Sürdürülebilir Kentsel Tasarım: Antakya İlçesi, Zenginler, Ulu Cami, Güllübahçe, Yeni Cami, Şehitler ve Gazipaşa Mahallerinde Ana Aks Kentsel İyileştirme Projesi / Hatay Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm: Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi / İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Kent: İzmirdeniz- İzmirlilerin Denizle İlişkisini Güçlendirme Projesi / İzmir Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Çevre: Portakal Vadisi Projesi / İzmir Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Gelecek: Şehrin İpek Bahçeleri Projesi / Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluk: Gürçeşme Çocuk-Doğa Keşif Parkı ve Kuşaklararası Etkileşim Merkezi Projesi / İzmir Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Tarım: Sasalı İklim Duyarlı Tarım, Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Projesi / İzmir Büyükşehir Belediyesi
Sürdürülebilir Peyzaj: Gölbaşı Doğal Koruma Alanı Peyzaj Restorasyonu / Millet Bahçesi Projesi / ON Tasarım Kentsel Tasarım Ltd. Şti.

Jüri Özel Ödülleri
- Tokat Erbaa Eski Atık-Çöp Alanının Kentsel Entegrasyonu: Park Vadi Projesi / Tokat Erbaa Belediyesi
- Dekar Kıyıbahçe Projesi / Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş
- Uçhisar Duyarlılık Sarmalı Projesi / Nevşehir Uçhisar Belediyesi
- Çevreci Medya Ödülü / Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)

IV. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamında düzenlenen “ISBS2019 Sürdürülebilirlik Ödülü - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması” nın Ödül Töreni 19 Temmuz 2019 tarihinde, 18:00 - 20:00 saatleri arasında Crowne Plaza Dallas Near Galleria-Addison/Dallas-ABD’de gerçekleştirilecek olan Sempozyum Galası'nda yapılacak ve ödül sahiplerine ödülleri takdim edilecektir. 

Sempozyum ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.isbs2019.gazi.edu.tr adresinden, “isbs2019”sosyal medya (Twitter, Facebook, Instagram) hesaplarından ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :