Çimento Tasarım Yarışması’nda İlk Aşama Sonuçlandı

mimarizm.com / 22 Mayıs 2019
OYAK Çimento Beton Kâğıt Grubu’nun “Beklenmedik Dönüşümler” temasıyla öğrenci ve profesyonel tasarımcıları çimentoyu kullanarak tasarımlar üretmeye teşvik eden Çimento Tasarım Yarışması’nın ilk aşaması tamamlandı. Öğrenci ve profesyonel kategorilerinden toplam 12 proje seçildi. Her iki kategoride seçilen 3’er proje ikinci etapta ödül için yarışacak. Mansiyon olarak seçilen 6 proje ise atölye çalışmalarına katılmaya hak kazandı.

OYAK Çimento Beton Kâğıt Grubu’nun çimento ve betonun doğru kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl ilkini düzenlediği Çimento Tasarım Yarışması’nın birinci aşaması sonuçlandı. Toplam 180 projenin teslim edildiği yarışmada, öğrenci ve profesyonel kategorilerinden 6’şar proje ikinci aşamaya geçerek fabrika ortamında uygulanmaya hak kazandı.

Bu yıl “Beklenmedik Dönüşümler” temasıyla öğrenci ve profesyonel tasarımcıları çimentoyu kullanarak tasarımlar üretmeye teşvik eden Çimento Tasarım Yarışması’nda, profesyonel kategorisinde 81, öğrenci kategorisinde ise 99 proje jüri tarafından değerlendirildi. Büyük ilgi gören yarışmada toplanan projeler oldukça başarılı olduğu için jüri, yarışmanın ikinci aşamasına geçerek fabrika ortamında uygulanacak toplam proje sayısını 6’dan 12’ye çıkarma kararı aldı. Buna göre iki kategoride ödül grubu ve mansiyon grubu olmak üzere 6’şar proje belirlendi. İlk seçilen 6 proje hem Adana’da OYAK Çimento Beton Kâğıt Grubu’na ait bir tesiste uygulanma şansı bulacak hem de ödül için yarışacak. Sonradan eklenen 6 proje ise atölyeyi deneyimleme ve tasarımlarını gerçekleştirme fırsatı edinecek. 

Uygulanmaya hak kazananlar

Öğrenci kategorisi ödül grubu
- Mert Topaloğlu ve Özge Türedi; “Bloob” (Yıldız Teknik Üniversitesi)
- Abdulkerim Uluer; “Bir Şey Değil Her Şey” (İstanbul Gelişim Üniversitesi)
- Bilge Kamalı; “Pieces” (Gazi Üniversitesi)

Mansiyon grubu
- Kerem Aydın; “UP2U” (Gazi Üniversitesi)
- Fatih Eyice ve Semih Seven; “Betonun Varoluşu” (Pamukkale Üniversitesi)
- Mustafa Sağdıç (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ve Ahmet Faruk Varan’ın (Yıldız Teknik Üniversitesi) “Freedo”

Profesyonel kategorisi ödül grubu
- Deniz Yıldırım; “Curve”
- Sengül Has ve Arda Yaylacı; “Biricik”
- Ozan Gürsoy, Mehmet Furkan Bakar ve Selin Emir; “Pli”

Mansiyon grubu
- Gözde Nalçacı ve Seyyid Muhammed Turhan; “By Step”
- Murat Erbas; “Betolamp”
- Mehmet Emre Ermiş’in “Plain”. 

İkinci aşamada uygulanmış projelerin jüri tarafından değerlendirmesinin ardından profesyonel kategorisinde birincilik ödülü 15.000 TL, ikincilik ödülü 12.000 TL ve üçüncülük ödülü 9.000 TL; öğrenci kategorisinde ise birincilik ödülü 12.000 TL, ikincilik ödülü 9.000 TL, üçüncülük ödülü 6.000 TL olarak takdim edilecek. 

Mimarlık ve tasarım disiplinlerinden öğrenci ve profesyonellere hitap eden yarışmanın jürisinde; Betonart Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Y. Mimar Neslihan Şık, Akademisyen Doç. Dr. Saitali Köknar (Kadir Has Üniversitesi), Y. Mimar Pınar Gökbayrak (PAB Mimarlık), Y. Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Mirzat Koç (+mkd Mirzat Koc Design) ve Y. Mimar Melike Altınışık (Melike Altinisik Architects) yer alıyor.

Detaylı bilgi, şartname ve yarışma hakkında sık sorulan sorulara ulaşmak için cimentotasarimyarismasi.com adresini ziyaret edilebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :