Türkiye'nin Mimarlık Ödülleri'nde Yeni Dönem Başlıyor

Mimarlar Odası / 04 Ocak 2012Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nin 2012 yılında gerçekleşecek XIII. dönemi için hazırlıkları başlattı.

Türkiye'de mimarlık mesleğini ve kültürünü geliştirme hedefiyle gündem yaratan ilk kurumsal girişim olan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı , Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılında, Mimar Sinan'ın 400. ölüm yıldönümü anısına düzenlendi. Bugüne kadar gerçekleşen 12 dönemde, programa 1671 eser katıldı ve öncü nitelikteki çalışmaları nedeniyle 105 eser ve 37 kişi / kuruluş çeşitli dallarda ödüllendirildi.

Ulusal Mimarlık Ödülleri, iki ana başlık altında veriliyor: Mimar Sinan Büyük Ödülü ve Başarı Ödülleri. Başarı Ödülleri ise dört kategoriye ayrılıyor: "Mimarlığa Katkı Dalı", "Yapı Dalı", "Proje Dalı", "Fikir Sunumu Dalı".

Ödül alan eserler ve mimarlar aynı zamanda, 1988 yılından beri ödül alanların biraraya getirildiği Ulusal Mimarlık Ödülleri Retrospektifi Sergisi 'ne ve kataloguna dahil ediliyor. Sergi, yurt içi ve yurt dışında birçok kentte ve etkinlikte sergileniyor.

Mimarlar Odası, 2010 yılında ödül alan yapılarla birlikte yeni bir uygulama başlattı. Ödül alan yapıların tescili için TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru yapılarak, süreç, eserin müellifi ile birlikte takip ediliyor. Aynı zamanda, ödül alan yapılara, aldığı ödülün adı ile eser sahibinin isminin yer aldığı bilgi plaketi çakılıyor.

2012 Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nin töreni ve sergi açılışı 13 Nisan 2012 akşamı, Ankara'da yapılacak. Programa katılmak için son teslim tarihi ise 9 Mart 2012.

Sergiye katılım koşulları ve önemli tarihleri içeren bilgiler yakında, ödül programının internet sitesinden duyurulacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :