Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması - XIV: “Evimiz Dünya”

mimarizm.com / 03 Mart 2020
İlk ve ortaokul öğrencilerinin katılabileceği, teması "Evimiz Dünya" olarak belirlenen "Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması”nın ondördüncüsü ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Yarışmanın Teması

“Ev” kelimesi duvarlardan, çatılardan, kapılardan, pencerelerden oluşan fiziksel bir mekanı ifade etmez sadece. “Ev” aynı zamanda ait olmak, paylaşmak, üretmek gibi anlamları da barındırır. Evlerimizin bize sunduğu bu anlamları ise aslında içinde yaşadığımız dünyaya borçluyuz. Peki ya biz, dünyamıza evimiz kadar iyi bakabiliyor muyuz? Ya da asıl evimizin dünya olduğunu hatırlıyor muyuz?

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması’nın on dördüncüsünde, “Evimiz Dünya” teması ile “iklim krizi” gündemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu yıl tüm çocukları, evimiz kadar iyi baktığımız bir dünyayı çizmeye ve evimizin dünya olduğunu hatırlatmaya davet ediyor.

Yarışma Koşulları

A- Katılım:

- Yarışmaya öğrenim görmekte olan tüm ilkokul ve ortaokul öğrencileri (1- 8 sınıf öğrencileri) katılabilir.

- Öğrenciler yarışmaya, en çok iki adet resimle katılabilir.

- Katılan ürünler, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

- Resim çalışmasının tamamı yarışmacının kendisi tarafından yapılmalıdır.

- Konu dışı yapılmış olan çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

B- Boyut ve Teknik

Resimlerin tekniği serbesttir. Kullanılacak resim kâğıdının boyutu, kısa kenarı 35 cm uzun kenarı 50 cm şeklinde olmalıdır. Resimler, kenarlarında 5 cm çerçeve kalacak şekilde kartonlara (paspartu) yapıştırılmalıdır.

C- Seçim/Ödül

Her sınıftan 10’ar adet olmak üzere toplam 80 eşdeğer resim seçilecek, bu eser sahiplerine resim araç gereçleri ve çeşitli kitaplar armağan edilecektir. Eşdeğer ödüller diğer bir ifade ile birincilik ödülüne denk gelmektedir. Katılımcılar arasında rekabet ortamının olumsuz etki edeceği kabul edilerek ödüller eşdeğer olarak ifade edilmektedir.

80 eşdeğer resim dışında, sergilemeye değer görülen ve sayısı seçici kurulca belirlenen sayıda resimler de seçilebilir. Yarışma katılımcısı tüm öğrencilere “Şener Özler Çocuk ve Resim Yarışması” özel anı belgesi, okullarına ise kültürel katkı belgesi verilecektir. Seçici kurul, Oda’nın da onayını alarak ödül ve sergilemeye değer resim sayısını yeniden değerlendirebilir.

Asıl Seçici Kurul: Derya Gençer Erdoğan (Sınıf-Resim Öğretmeni), Evrim Akcan Torbaoğlu (Mimar), Hülya Pekşen Yavuz (Mimar), Nur Balkır (Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi), Simla Sunay (Mimar), Zafer Atmanoğlu (Resim Öğretmeni), Zeynep Köroğlu (Sınıf-Resim Öğretmeni)
Yarışma Raportörü: Hilal Duru Nebioğlu (TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi)

Yarışma, öğrencilerin sağlığının korunması için ileri bir tarihe ertelenmiştir. Teslimler TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Kemankeş Caddesi No: 31 Karaköy Beyoğlu 34425 İstanbul adresine elden teslim edilebileceği gibi, iadeli taahhütlü posta ya da kargo ile de yapılabilir. Okullar adına toplu olarak teslim yapılabilecektir. Posta ya da kargo gönderimlerinde gecikme ihtimaline karşı (0212) 251 49 00 (dahili 204) numaralı telefona, (0212) 251 94 14 numaralı faksa ya da cocukvemimarlik@mimarist.org adresine e-posta ile önceden bilgi verilebilir.

Resimlerin arkasına katılan öğrencinin adı, soyadı, okulu, sınıfı, telefon numarası ile resmin adı ve tekniği mutlaka yazılacaktır.

Yarışma takvimi güncellendiğinde paylaşılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :